banner15

Bu Kitap Çok Tartışılacak: Irak İşgalinin Perde Arkası!

ABD'de, Irak işgalinin iç yüzünü ve ABD'nin Türkiye üzerinden ikinci cephe açmasıyla ilgili TBMM’ye sunulan 1 Mart tezkeresinin perde arkasını açığa çıkaran Cobra II adlı bir kitap yayınlandı. Çok tartışma yaratacak olan kitapta ABD’nin, 1 Mart tezk

Bu Kitap Çok Tartışılacak: Irak İşgalinin Perde Arkası!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dördüncü yılına giren Irak işgali ile ilgili birçok karanlık noktayı aydınlatan Cobra II adlı kitap, ABD'li yetkililerin Türkiye'den ikinci cephenin açılamaması yüzünden yaşadıkları hayal kırıklığı enine boyuna anlatılıyor. New York Times’ın savunma muhabiri Michael R. Gordon ve Emekli Deniz Piyadesi Kuvvetleri Korgenerali Bernard E. Trainor tarafından kaleme alınan kitapta, Irak’ın işgali öncesi ve sırasında Türkiye ile ABD arasında geçenlere geniş yer verildi.
Kitapta, dönemin ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Michael Franks'in Türkiye'den açılacak bir Irak cephesiyle ilgili görüşlerine yer veriliyor: "Bu konunun gelecek iki kuşak Türkler için ne demek olduğunu anlamalarını sağlamalıyız. Para harcayın, gemileri yerine koyun. Kimin 'hayır' dediğini belirleyin ve çaresine bakın. Zaman sıkıştırması yapabilmek için koşullar koyun.'' Tezkerenin reddedilmesinden sonra ABD Başkanı George Bush ve ekibinin büyük bir öfkeye kapıldığının anlatıldığı kitapta, en sert tepkiyi Dick Cheney'nin asistanı Scooter Libby'nin verdiği vurgulanıyor: "Türkleri boş verin. Dördüncü piyade tümenini çekelim. Milyarlarca dolar ABD yardımını bir kenara itiyorlar. Washington geri çekilsin. Finansal piyasaların Türk ekonomisine yapacağını yapmasına izin verilsin.''

1 Mart Tezkeresine Karşılık Kerkük!

Cobra II'de Türkiye'den ikinci cephe açılması halinde ABD'li yetkililerin Türkiye'nin 20 bin askerini sınır ötesine geçirmesine ve Kerkük'e asker yollamasına göz yumabileceği belirtiliyor. Kitapta, Türkleri kazanmak için ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin milyarlarca dolar önerdiği ve sessiz sedasız, Irak savaş planlarını Türklere gösterdiği belirtildi. Müzakerelerde, 20 bin Türk askerinin Kuzey Irak sınırını geçerek pozisyon almasında anlaşıldığı, "bu ödünün", Türkiye’ye mülteci akını ve PKK’dan sızmaları önlemek için verildiği belirtildi. Ayrıca anlaşmaya göre ABD’li komutanların, Ankara’nın yardımına ihtiyaç olduğuna kanaat getirmesi durumunda Türk askerlerinin, petrol zengini Kerkük’te düzeni sağlama gücünü elinde bulunduracağı kaydedildi.

Kuzey Cephesinin Kod Adı “Hacı” 

ABD’de yayınlanan ve Irak işgalinin iç yüzünü anlatan Cobra-2 adlı kitapta, Türkiye’den kuzey cephesi açılması olasılık planlarına "Hacı" kod adı verildiği bildirildi. Kitapta Türkleri kazanmak için tüm olanaklarını seferber eden ABD’nin, 1 Mart tezkeresinin ardından büyük bir düş kırıklığına uğradığı anlatıldı.
    
Türkiye’den kuzey cephesi açılması düşüncesinin, o sırada Deniz Piyadeleri Komutanı olan ve daha sonra NATO Müttefik Kuvvetler Komutanlığı’nı üstlenen Orgeneral James Jones’a ait olduğu anlatılan kitapta, bu düşüncenin, dönemin ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tommy Franks tarafından da benimsendiği anlatıldı. Kitapta, Irak Savaşı’nda Türkiye’den cephe açılması olasılık planlarına "Hacı" kod adı verildiği belirtildi. Beyaz Saray’ın Türklerden çok şey istediği, ancak Körfez Savaşı’nda ekonomik sıkıntı yaşayan ve beklentileri karşılanmayan Türklerin, ekonomik kaygıların yanı sıra, Irak’ın bölünmesi ve bağımsız bir Kürt devletinin ortaya çıkmasından endişe ettiği dile getirildi. Ayrıca, Türk kamuoyunun ezici bir çoğunlukla savaşa karşı çıktığı vurgulandı.

Türkiye’den kuzey cephesi açılması düşüncesine karşı dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın başından beri kuşkuyla yaklaştığı ve bu planı, ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı’nın sandığından daha zor bir plan olarak gördüğü kaydedildi. Kitaba göre Irak işgali başladıktan sonra, o sırada Beyaz Saray Irak Koordinatörü olan Zalmay Halilzad’ın Ankara’da Irak muhalefetiyle görüşmelerde bulunduğu, Beyaz Saray’ın aynı zamanda Halilzad’a, Türkleri Kuzey Irak’a girmekten alıkoyma yönünde talimatta bulunduğu kitapta anlatıldı. Tezkere öncesi müzakerelerde, bir gece Powell’ın evinde Türk yetkililerin ABD’den 25 milyar dolar gibi bir rakam talep ettikleri kitapta belirtildi. Tezkerenin ardından Türklerin, Kuzey Irak’a 20 bin asker sokmakta ısrar ettiği, ancak Washington’ın ödün vermediği savunuldu.
    
Kitapta, "Cheney Türklere, Irak savaş planlarına dahil edileceklerini açıkça anlattı. ABD, savaş planlarını da açıklayacak ve Türklerin tavsiyesini isteyecekti. Türkler, Irak’ın toprak bütünlüğünün garanti edilmesi ve Türk ekonomisinin zarar görmemesi gerektiği yönündeki kaygılarını aktardı. İki taraf da birbirini etkilediğini düşünerek görüşmeden ayrıldı. Cheney, yönetimin Saddam konusunda ne denli ciddi olduğunu ve ABD’nin Türkleri tam ortak yapma isteğini sergilemişti. Türkler de endişelerini dile getirmişti" ifadeleri kullanıldı.

Franks için en büyük endişenin Türkiye’nin desteğini kazanmak olduğu belirtilen kitapta, kuzeyden bir saldırının Saddam yönetiminin dikkatini ve kaynaklarını bölmesinin umulduğu, bu durumun, ABD askerlerinin güneyden Irak’a girişini kolaylaştıracağına inanıldığı anlatıldı. Kitapta, ABD tarafının, kuzey cephesi seçeneği olmadan ABD güçlerinin Irak’ın kuzeyine girmesi ve Kerkük’teki petrol alanlarını güvenlik altına almasının daha uzun süreceğine, ayrıca Kürtler ile Araplar arasında etnik bir savaşın önlenmesinin güç olacağına inanıldığı belirtildi.

Türkiye’den en az 35 bin kişilik bir güç geçirilmesinin planlandığının belirtildiği kitapta, Franks’in, "bu konunun, gelecek iki kuşak Türkler için ne demek olduğunu anlamalarını sağlamalıyız. Para harcayın, gemileri yerine koyun. Kimin (hayır) dediğini belirleyin ve çaresine bakın. Benim adımı kullanın. Zaman sıkıştırması yapabilmek için koşullar koyun" yönünde talimat verdiği anlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48