'Bu meclis Anayasa'yı rahatlıkla yapar'

Anayasa'yı bu meclis yapamaz tartışmalarına Meclis Başkanı Köksal Toptan son noktayı koydu.

'Bu meclis Anayasa'yı rahatlıkla yapar'

TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni bir Anayasayı 'kurucu meclisin' yapacağı yönündeki açıklamaları, "Bu Meclis, Anayasa çalışmasını çok rahatlıkla yapabilir. Bunlardan önemli olan yeni bir Anayasa yapılmasının gerektiğidir" dedi.

Ufuk Üniversitesi'nde yeni eğitim-öğretim yılının açılış törenine katılan TBMM Başkanı Toptan, törenden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yeni Anayasa çalışmaları için 'kurucu meclis' tartışmalarının hatırlatılması üzerine Toptan, Meclis'in, Anayasa çalışmasını çok rahatlıkla yapabileceğini söyledi. Toptan, önemli olanın, yeni bir Anayasa yapılmasının gerekliliği olduğunu kaydetti. Toptan, şöyle devam etti:

"Burada içeriği elbette tartışılacak. Ortada bir taslak olduğu anlaşılıyor. Bu taslak kamuoyunda tartışılacak. Daha önce yapılan pek çok tartışma var. Şimdi sıra bunları hepsinin derlenip toparlanması ve olabildiğince bir uzlaşı bulmak suretiyle bunun hayata geçirilmesidir. Nasıl geçirilebilir? Burada iki yol var: Ya bir Anayasa yapımcısı yeni bir Meclis kurulur ya da mevcut TBMM zaman ayırarak bunu gerçekleştirebilir. Benim 1 yıl önce yine bu tür bir tartışma yapılırken söylediğim budur.''

Bir gazetecinin, ''Sizin sözlerinizden Kurucu Meclis fikrine daha sıcak baktığınızı anlayabilir miyiz?'' sorusuna Toptan, ''Hayır. Ben seçenekleri ortaya koyuyorum. Yoksa bu Meclis'in Başkanı olarak, 'biz bunu yapamayız, kurucu meclis gelsin' demek doğru olmaz. Memnuniyetle yapar bu Meclis. Gerekiyorsa haftanın cuma, cumartesi, pazar, pazartesi günleri de çalışmak suretiyle bunu yapabilir ama dediğim gibi önce işin nasıl şekilleneceğini görmek lazım" diye cevap verdi.

Yeni Anayasa için partiler arasında uzlaşma sağlanması durumunda bu değişikliğin çok rahatlıkla yapılabileceğini ifade eden Toptan, bu yönde de çalışmaların gelecek dönem devam edeceğini belirtti. Toptan, partilerin 'uzlaşma sağlanabilir mi?' ve 'nerelerde uzlaşma sağlanabilir?' sorularına partilerin kendi yol ve yöntemlerine belli olacağını kaydederek, bu konuda şimdiden bir şey söylemenin erken bulduğunu söyledi.

Bir soru üzerine Toptan, yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin kendisine düşen bir görev olduğu takdirde bunu memnuniyetle yapacağını belirterek, bunun için öncelikle siyasi partilerin taslakla ilgili çalışmalarını bitirmelerini beklenmesi gerektiğini ifade etti.

TÜRKİYE'DE DOKUNULMAZLIĞI OLAMYAN KAPICILAR VE ODACILAR KALMIŞTIR

Yeni Anayasa'da taslağına göre meclis başkanı ve genelkurmay başkanına Yüce Divan yolunun açılacağının hatırlatılması üzerine ise Toptan, meclis başkanlarına yüce divan yolunun zaten kapalı olmadığını vurgulayarak, "Elbette kimseye ayrıcalık yapılmamalı. Ben Meclis Başkanı olarak 'Yüce Divanda niye yargılanırım' diye kesinlikle yüksünmem. Türkiye'nin çok geniş bir dokunulmazlıklar sistemi var. Bunun tamamının masaya yatırılması, dokunulmazlıkların minimize edilmesi lazımdır. Genellikle milletvekili dokunulmazlığına takılıp kalmışızdır ama baktığımız zaman herkesin Türkiye'de dokunulmazlığı var. Türkiye'de dokunulmazlığı olmayan kapıcılar ile odacılar kalmıştır. Bu bakımdan bu tür düzenlemeyi ben alkışlarım" dedi.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2007, 17:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet selim polat
mehmet selim polat - 11 yıl Önce

Yetkilisiniz ama yapacağınız yasalara güvenmiyorum.

SIRADAKİ HABER

banner10