banner39

Bu Ne Cüret! Şimdi de Cuma'yı Pazar'a Alacaklar

Tarihte ilk kez bir kadının Cuma namazı kıldırmasına öncülük eden "Muslim Wake Up" adlı örgütün yeni bir hedefinin daha olduğu belirtildi. ABD'li şahinlerin desteklediği grup Cuma namazının Pazar gününe alınmasını istiyor. İslâm'da reform hareketinin hami

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bu Ne Cüret! Şimdi de Cuma'yı Pazar'a Alacaklar
Turan Kışlakçı

Tarihte ilk Cuma namazı kıldıran kadın imame olarak tarihe geçen Amina Wadud'un üyesi olduğu "Muslim Wake Up" Müslüman Uyan adlı örgütü'nün bir sonraki hedefi Cuma namazını Pazar gününe almak. Cuma gününün iş günlerine denk geldiğini belirten örgüt yöneticileri, Cuma namazının Pazar gününe alınması halinde toplu namaza iştirakin daha fazla olacağını belirtiyorlar. Eskiden tatil günlerinin Cuma günü olduğunu ancak yaşadığımız çağda Pazar gününün tatil günü olarak genel kabul gördüğünü belirten "Muslim Wake Up" örgütü yöneticileri, İslâm'ın da çağa uymamızı emrettiğini vurguluyor. Örgüt yöneticilerinin bu konuda fetva alabilmek için İslâm dünyasının tanınmış birçok alimine başvurdukları ancak bu konuda destek bulamadıkları kaydedildi. Virginia Commonwealth Üniversitesi İslâmi İlimler Kürsüsü profesörü Amina Wadud tarafından 18 Mart'ta New York'taki St. John The Divine Katedrali'nde kılınan Cuma namazı, liberal, postmodern müslüman ve feministlerin büyük destek görmüştü.

İslâmi reformun hamisi Wolfowitz

Amerika yönetiminin, Batı'da ve İslâm dünyasında dini alanda reform çalışmalarını hızlandırmak için birçok çalışma içine girdiği belirtildi. Bu konuda İslâmi isimler taşıyan örgütlerin kurulduğu ve bunun da bizzat ABD Başkanı George Bush tarafından Dünya Bankasına aday olarak atanan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve eski CIA şefi James Woolsey tarafından desteklendiği bildirildi. Wolfowitz, Amerika'nın Irak'ı işgalinin birinci yıldönümü arefesinde "Bir İslâm Reformasyonu'na ihtiyacımız var ve ben reform için gerçek bir umut olduğuna inanıyorum." demişti. Geçtiğimiz senelerde kurulan "Terörizme Karşı Özgür Müslümanlar", "Kuzey Amerika İlerici (Reformcu) Müslümanlar Birliği" ve "İslami Çoğulculuk Merkezi" vb. birçok örgütün hedefinin de ABD ve dünyada "ılımlı İslâm"ın teşviki olduğu ifade ediliyor.

Din İnşası ve Amerikan İslâmı

Neo-Con'ların Ortadoğu uzmanlarından Daniel Pipes'ın İslâm'daki reformist görüşleri yankılandırması için 2003'te George W. Bush tarafından U.S. Institute for Peace'in (USIP) başına atandığı kaydedildi. Bu çerçevede geçen yıl bir rapor hazırlayan Pipes, terörizmle savaşın "nihai hedefi"nin İslâm'ın modernleştirilmesi ya da kendi ifadesiyle "din inşası/religion building" olmak zorunda olduğunu ilan etmişti. Pipes raporunda, böyle bir çabanın yalnızca coğrafi olarak ifade edilen İslam dünyasında değil, ona göre çok sık İslâmcı ya da siyasal İslâmi örgütler tarafından temsil edilen Batı'daki Müslümanlar arasında da yürütülmesine ihtiyaç olduğunu vurgulamıştı. Yeni kurulan İslâmi örgütlere fon sağlamaktan da sorumlu olduğu belirtilen Pipes'ın ılımlı, modern ve Amerikancı İslâm bakış açısını ortaya çıkaracağı ifade edildi.

Teröre destek veren din adamları listesi!

Daniel Pipes, The New York Sun gazetesinde yayımlanan bir makalesinde, 23 İslâm ülkesinden 2 bin 500 aydının BM'ye terörizmi desteklediklerini iddia ettikleri din adamlarının isimlerini takdim ettiklerini yazdı. Sözde aydınlar tarafından BM'ye imzalı sunulan terörizme destek veren din adamları listesinde İslâm dünyasının tanınmış alimlerinden Dr. Yusuf el-Kardavi gibi isimlerin de bulunduğu belirtiliyor. Makalesinde 11 Eylül sonrası İslâm aleminde radikal ve militan İslâmcıların sesinin daha yükseldiğini kaydeden Pipes, bunu önlemek için Müslüman aydınlardan oluşan "Amerikan İslâmı Kürsüsü" adı altında bir örgütün kurulduğunu belirtti. Pipes bu örgütün içinde, Subhi Mansur, Bessam Tibi, Kemal Navaş, Zuhdi Casir vb. Suriyeli, Mısırlı, Ürdünlü, Tunuslu ve Iraklı bir çok aydının bulunduğunu yazıyor.

Amerika: Modern dinler dünyası

Amerikan Dinleri Ansiklopedisinde, ABD'de 1586 dini cemaatin olduğu belirtilerek bunların bir çoğunun yeryüzünde benzeri olmayan ilginç inançlara sahip olduğu vurgulanıyor. Örneğin Siyahi Müslümanların bağlı olduğu bir cemaate göre, Allah'ın siyah olduğu ve sarı saçları, yeşil gözleriyle de şeytan'ın beyaz olduğuna inanılıyor. "Muslim Wake Up" adlı organizasyonun yöneticilerinden Pakistan asıllı bayan Asra Nomani'nin de zinaya açık kapı bıraktığı ifade ediliyor. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin eski muhabiri Asra Nomani "İslâm'a göre kadının yatak odasındaki hakları" adıyla yayınladığı bildiri, ABD'de tartışma konusu olmuştu. Nomani, evlilik dışı oğlu Şibli ile birlikte gittiği hac sırasında yaşadıklarını "Mekke'de Tek Başına" adıyla kitaplaştırmış ve kitabın sonunda zikrettiği on maddelik bildirgede, "Kadınların keyif alabilecekleri bir cinsel yaşama sahip olma hakları vardır. Bedenleriyle ilgili bağımsız kararlar alabilmelidirler" gibi öneri ve iddialarda bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?