banner15

'Bu treni hiç kimse durduramaz'

Ahmedinejad, "Nükleer tren hareket ediyor, bu treni hiç kimse durduramaz" dedi. İran askeri tatbikata başladı.

'Bu treni hiç kimse durduramaz'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin sürdürdüğü nükleer programı trene benzeterek, "Nükleer tren hareket ediyor, bu treni hiç kimse durduramaz" dedi. Ahmedinejad, mecliste yeni yıl bütçesinin sunuş konuşmasında, Batılı ülkelerle kriz yaşanmasına yol açan nükleer programa da değindi ve "Nükleer program bizim için kutsal ve önemli bir hedeftir. Ülkemizin uluslararası ilişkilerinde de konumunu yükseltecek" diye konuştu.

Ülkesinin sürdürdüğü nükleer programı trene benzeten Ahmedinejad, "Nükleer tren hareket ediyor, bu treni hiç kimse durduramaz. Bu tren çok hızlı bir şekilde yoluna devam ediyor" ifadesini kullandı. "İran halkının nükleer teknolojiyi kendi hakkı olarak bildiğini ve bu haktan kesinlikle vazgeçmeyeceğini" ifade eden Ahmedinejad, İran'ın nükleer programının önünü kesmek isteyenlerin "boş hayallere kapıldıklarını, halkın iradesini etkileyemeyeceklerini ve İran'a karşı başlattıkları psikolojik savaşta da hedeflerine ulaşamayacaklarını" söyledi.     

Ahmedinejad, Batılı ülkelerin kendilerini nükleer programdan vazgeçirmek için dosyayı BM Güvenlik Konseyi'ne götürmek ve askeri saldırıyla tehdit ettiklerine dikkat çekerek, "Bizim kırmızı çizgimiz nükleer enerjinin kendisidir. Bu çerçevede de hiç kimse bir iğne ucu kadar İran'ın hakkından geri adım atamaz" diye konuştu.

İran askeri tatbikata başladı

İran ordusu, bugünden başlamak üzere üç gün sürecek, füze denemeleri yapacağı askeri tatbikat düzenliyor. İran devlet televizyonu, Devrim Muhafızları birliklerinin katılacağı tatbikatın başkent Tahran'ın 100 kilometre kadar güneyindeki Garmsar kenti yakınlarında yapılacağını bildirdi.

Ülkenin kuzeyindeki Garmsar kenti, Kavir çölünün sınırında bulunuyor. Tatbikat sırasında kısa menzilli Zelzel ve Fecr 5 füzelerini deneyecek olan İran, BM Güvenlik Konseyinin nükleer programından ötürü yaptırım kararı ilan ettiği 23 Aralıktan bu yana ilk kez tatbikat düzenliyor.

Güvenlik Konseyi, yaptırım kararıyla, bu ülkeye nükleer veya füze programında kullanılabilecek malzeme ve teknoloji satışını yasaklamıştı.

Rezai: ABD İran'da ayaklanma başlatmaya hazırlanıyor

İran Uzlaştırma Konseyi Sekreteri Muhsin Rezai, ABD'nin İran'da ayaklanma başlatmaya hazırlandığını ileri sürdü. Dubai'de yayımlanan El Beyan adlı gazeteye mülakat veren Rezai, "ABD Başkanı George Bush İran'a düşmanca bir strateji güdüyor. Gelecek 2 ayda bu stratejinin ne olduğunu dünyaya gösterecek" dedi.

İran-Irak Savaşı sırasında Devrim Muhafızlarının eski komutanı olan Rezai, "Amerika, İranlıların devrime karşı ayaklanmaları için İran'a karşı abluka uygulayacak. İran'a düşman hareketleri destekleyecek, İran içinde operasyonlar düzenleyecek ve mezhep savaşının propagandasını yapacak. İran ile Amerika'nın karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz" yorumunda bulundu.

Eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani başkanlığındaki Konseyin sekreteri Rezai, ABD'nin İran'ın nükleer tesislerine yönelik füze saldırısı düzenleme olasılığının da bulunduğunun altını çizdi. İranlı başmüzakereci Ali Laricani de dün İran silahlı kuvvetlerinin ülkedeki nükleer tesislere yönelik her türlü tehdide karşı hazır olduğunu duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48