banner15

Bu ülkede 12 bin evsiz mezarlıklarda uyuyor

Filipinler'de evi olmayanlar ya da evden uzaklaşanlar mezarlıklara sığınıyor.

Bu ülkede 12 bin evsiz mezarlıklarda uyuyor

 

 

Filipinler'de, fakir ve evsiz insanlar gidecekleri yerleri olmadığı zaman mezarlıklara sığınıyor. Sadece başkent Manila'daki 'Kuzey Mezarlığı'nda yaklaşık 12 bin kişi yaşıyor. 

Filipinler'de binlerce kişi çok zor durumda kaldıkları ve gidecek yerleri olmadığı için mezarlıklarda yaşıyor. Elektrik ve suyun olmadığı, doğal ihtiyaçların dahi giderebilecek sağlıklı ortam koşulların bulunmadığı 'mezar evlerde' yaşayan insanlar devletten hiç yardım görmedikleri için şikayetçi. Mezar evlerde yaşayan insanlar aslında ölülerden değil, dirilirden korktuklarını ifade ediyor.

Manila'daki Kuzey Mezarlığı bir Katolik mezarlığı. Mezarlığın müdürü Mark Joseph Guardiano, sadece görev yaptığı mezarlıkta 11 bin 700 kişinin yaşadığını ifade etti. Guardiano, "İki yıldır bu mezarlıkta görev yapıyorum. Burada yaklaşık bin 600 ailede toplam 11 bin 700 kişi yaşıyor. Devlet bu insanlara yardım edemiyor. Ayrıca gidecek başka yerleri de olmadığı için burada yaşıyorlar." dedi.

Çocukluğunda beri mezarlıkta yaşadığını ifade eden Armin Sibilia, "Ben çocukluğumdan beri buradayım. İş bulduğumda çalışıyorum. Bazen eşim çamaşır yıkıyor. Böylece geçinmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Yaşadıkları mezar evlerde ölülerden değil, dirilerden korktuklarını söyleyen üç çocuk annesi Anna Lagrimas ise şöyle konuşuyor: "Beş kişilik aileyiz ve sekiz yıldır burada yaşıyoruz. Çalışıyorum ve günde üç dolar kazanıyorum. Devlet bize hiç yardım etmiyor. Biz aslında ölenlerden değil, yaşayan insanlardan korkuyoruz."

Kocasının mezarında yaşayan ve mezarda birkaç şey satarak geçinmeyen çalışan Rosa Santabela, "12 yıldır buradayım. Kocam bu mezarda yatıyor. İki çocuğum var. Elektriğimiz suyumuz yok. Zor şartlarda yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 13:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48