banner39

Budist lider Dalay Lama Nizamuddin Dergâhı'nda

Tibet'in sürgündeki Budist lideri Dalay Lama, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Nizamuddin Dergâhı'na ziyarette bulundu.

Arşiv 01.04.2009, 12:41 01.04.2009, 12:41
Budist lider Dalay Lama Nizamuddin Dergâhı'nda

 Dergâha girerken başına takke geçiren ve sarık takan Dalay Lama, Hindistan'a sürgünün 50. yıldönümü sebebiyle aralarında müze, katedral ve sinagogun da bulunduğu 8 mekânı dolaştı.

Gezinin son durağı ise Nizamuddin Dergâhı oldu. Burada Hintli Müslümanlarla konuşan Tibet'in ruhani lideri, "1956'da Hindistan'a ilk kez geldiğimde sadece 24 yaşındaydım ve mülteciydim. 50 yıl boyunca hiç evim olmadı, ama Hindistan şimdi benim barışçıl yuvam. Bu tekkede de Hindistan'ı renklendiren bir din daha buldum." dedi. Dergâhta bazı dinî eserleri inceleyen ruhani lidere Hintli Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Çinlilerden gerek ırk, gerekse kültür bakımından farklı olan Tibetliler, Dalay Lama adı verilen ruhani liderlerle yönetiliyor. Çin, 1959'da kanlı çarpışmalar sonucu tüm Tibet'e egemen oldu. Ülkesine girmesine izin verilmeyen Dalay Lama, o dönemden beri Hindistan'da sürgün hayatı yaşıyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?