banner39

Bugün 1960 darbesini kutlayanlar da var

Türkiye'de hemen hemen halkın tamamının kara bir gün olarak andığı 1960 darbesini hala övenler var.

Arşiv 27.05.2010, 15:08 27.05.2010, 15:08
Bugün 1960 darbesini kutlayanlar da var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Tüm Türkiye 27 Mayıs 1960 yılındaki kara günü bugün büyük bir üzütü içinde karşılarken, bir daha böyle bir vakanın yaşamaması için çabalarken Cumhuriyet gazetesi öyle bir uygulamaya imza attı görenler gözlerine inanamadı. Cumhuriyet gazetesi, 50. yıl dönümünde Adnan Menderes ve 2 bakanını ipe götüren 27 Mayıs darbesini, devrim olarak nitelendirdi, cuntacılara kahraman muamelesi yaptı, darbenin 'nimetlerini' sıraladı.
Gazete, cuntanın darbesini devrim olarak yansıttıktan sonra, cuntanın getirdiği Anayasa'ya da övgüler dizdi.

Gazetede yer alan ikinci bir haber de Cumhuriyet Okurları'nın (CUMOK) duyuruları oldu. CUMOK'un duyurularında da 27 Mayıs devrim olarak nitelendirildi, diğer darbeler ise eleştirildi. Üçüncü olarak 27 Mayıs darbesi gerçekleşirken asker çocuğu olan bir kişinin inanılmaz anılarına yer verildi. Asker çocuğu askerlerin müdahaleye nasıl sevindiğini, darbenin nasıl bayram olarak görüldüğünü ve ordu evlerinde yapılan kutlamaları anlattı.

İşte o üç haber...

BİRİNCİ HABER
Cumhuriyet'in kendi haberi:
"EN DEMOKRATİK ANAYASAYI KAZANDIRDI

27 Mayıs müdahalesinin 50. yıl dönümü


İstanbul/İzmir (Cumhuriyet) – Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli dönüm noktalarından biri olarak tarih geçen 27 Mayıs 1960 devrimi, 50 yıl önce bugün gerçekleşti. Cumhuriyet devrimlerinin yönünü tersine çevirmeye çalışan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Adnan Menderes liderliğindeki hükümete karşı gerçekleştirilen askeri müdahale, Türkiye'ye, tarihinin en demokratik ve çağdaş anayasası olan 1961 Anayasa'sını da kazandırdı."

Cumhuriyet gazetesi haberin devamında 1961 Anayasası ve Çağdaş Demokrasi Vakfı üyelerinin, yapacakları ‘kutlama' töreninin duyurusunu ve 27 Mayısz Milli Birlik Komitesi üyesi Numan Esin ile Dr. Alparslan Berktay'ın darbeyi öven sözlerine yer verdi.

İKİNCİ HABER
CUMOK okurlarının duyuruları:
CUMOK İSTANBUL DUYURUSU


50. Yıldönümünde Diyoruz ki:
27 MAYIS BİR DEVRİMDİR!
27 Mayıs 1960 Devrimi işbirlikçileri mahkûm etti;
Devrim'in ürünü Ulus'un önünü açan özgürlükçü,
çağdaş 1961 Anayasası'dır!

Gazete son olarak, cuntada yer alan askerlerden birinin çocuğunun kaleme aldığı darbeyi övücü sözleri yer aldı. Mektup şeklindeki yazıda çok ilginç ifadeler kullanıldı.

İşte o mektuptan bazı satırlar: "O sabah kör karanlıktaki konuşmalarla uyandığımda, annem ağlıyor, babam gülüyordu… Eve gelen subay arkadaşlarıyla heyecanlı heyecanlı çaylarını içtiler; hepimizi öperek “cip”e atlayıp gittiler... şafak söküyordu; ablam radyonun başındaydı...

Akşam babam eve gelmeyince, bizi yalnız bırakmayan komşuların sevinçlerini anımsıyorum... Bahçede masa ve semaver kurulmuş; börekler, çörekler, “sanki bayram” sofrası..." 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?