banner39

'Bugün, Arnavutların doğum günü'

Kosova'nın bağımsızlığı ilanı üzerine Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, bugünü "tarihî bir gün ve Arnavutların doğum günü" dedi.

Arşiv 17.02.2008, 17:58 17.02.2008, 17:58
'Bugün, Arnavutların doğum günü'


Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Kosova'nın bağımsızlığı ilan edildikten hemen sonra basın toplantısı düzenledi. Berişa, bugünü "tarihî bir gün ve Arnavutların doğum günü" olarak nitelendirirken, 600 yıllık bir mücadelenin sonunda Kosovalı Arnavutların rüyalarına kavuştuğunu vurguladı.

Berişa, "Kosova Meclisi üyeleri, bugün, kendi ülkelerinin bağımsızlık imzasını attılar. Bugün, 600 yıllık fedakarlık ve mücadeleden sonra geldi. Bugün, hepimiz, bu fedakarlık nehirleri karşısında saygıyla durmalıyız. Bugüne gelmek için, Arnavutlar kan nehirleri akıttılar" şeklinde konuştu.

Berişa, konuşmasında Kosovalıların "dünyada en kötü 90 yıllık Sırp rejimine eğilmeyip, hep umutla bugün için savaştığını" ifade etti. Arnavutluk Başbakanı, "Arnavutlar hep umut ve mücadele ile yaşadı. Zorluklara yenilmediler. Bunun için, modern Kosova'nın kurucusu İbrahim Rugova, efsane komutanı Adem Yaşari ve canını veren bütün Arnavut şehitlerine borçluyuz." diye ekledi.

Berişa aynı zamanda, Kosova'nın bağımsızlığı için Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşmiş Devletleri'ne teşekkür etti. Sırbistan ile bundan sonraki ilişkileriyle ilgili olarak da Berişa, "Bugünden sonra, Arnavutlar ve Sırplar arasında yeni bir dönem açılacak. Biz, komşu ülke ve milletlerle hep iyi ilişki kurmaya çalışacağız." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?