Bugün Cuma: Keşmirliler yine meydanlarda

İşgalci Hindistan'ın baskılarını protesto için haftalardır meydanları dolduran Keşmirliler bugün yine özgürlük gösterisinde.

Bugün Cuma: Keşmirliler yine meydanlarda

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Keşmir'de bugün düzenlenecek bağımsızlık mitingleri öncesinde bölgeye binlerce polis konuşlandırıldı. Protesto mitingi organizasyon komitesi Keşmirli Müslümanlara Cuma namazı sonrasında caddelere çıkarak eyleme destek vermelerini istedi.

Keşmirli Müslümanlar işgale karşı bağımsızlık mücadelelerinde Filistinlilerin intifadasına benzer eylemlerde bulunurken, Hindistan güçleri de İsrail kuvvetlerine benzer taktikler uygulamaya başladılar. Son yıllarda İsrail ile askeri ilişkilerini geliştiren Hindistan güvenlik güçleri Keşmirli önde gelen direnişçi komutanları hedef almaya başladı.

Hindistan askerlerinin geçen hafta sonu iki ayrı çatışmada altı Keşmirli direnişçiyi öldürdüğü, ölenlerden ikisinin Leşker-i Tayyibe ve Ceyş-i Muhammed adlı direnişçi grupların tümen komutanları oldukları bildirildi. Çatışmaların Keşmir'in kuzeyindeki Sopore bölgesinde meydana geldiği kaydedildi.

Geçen hafta Cuma günü Hindistan yönetimine karşı yapılan protesto hareketlerinde Srinagar ve diğer şehirlerde camilerin önünde oturma eylemi yapılmıştı.

Polis yetkilisi Pervez Ahmed, "Bütün hassas bölgelere çok sayıda polis yerleştirdik." dedi. Görgü şahitleri Srinagar'daki büyük caminin çevresinde çok sayıda polisin bulunduğunu belirttiler.

Hükümetin bir orman arazisini bir Hindu tapınağa vermek istediğinin ortaya çıktığı Haziran'dan beri 30'dan fazla protestocu güvenlik kuvvetleri tarafından öldürüldü ve yaklaşık 1200 kişi yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2008, 12:07
YORUM EKLE

banner33

banner37