banner39

Bugün dünyada eylem günü

Küresel ısınma eylemine katılmak için saat 20.00'de ışıklar bir saatliğine kapatılacak.

Arşiv 29.03.2008, 08:54 29.03.2008, 08:54
Bugün dünyada eylem günü

Küresel ısınmanın etkilerinin iyice hissedilmeye başlanması, ülkeler arası işbirliğini artırdı.

Avustralya'nın Sidney kentinde, geçen yıl yaklaşık 2 milyon kişinin bir saat elektrik kullanmayarak başlattığı "Dünya Saati" (Earth Hour) eylemine, bu yıl onlarca ülkeden geniş katılım olması bekleniyor.

Küresel ısınmanın, dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehdit olduğunu vurgulayan çevreciler, artan enerji ihtiyacı ve bu enerjinin üretim sürecinde meydana çıkan zehirli gazların atmosferi ısıttığını belirterek herkesin eylem için bu çağrıya kulak vermeleri gerektiğini belirtiyor.

SEMBOLİK DE OLSA ÖNEMLİ

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın WWF Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, BUGÜN aracılığıyla Türk vatandaşlarına bir çağrıda bulunarak şunları söyledi: "Geçen yıl başlatılan bu çağrı, bugün küresel bir harekete dönüştü. Küresel eylemin bir parçası olmak için bugün saat 20.00- 21.00 arası sadece bir saatliğine, elektrikli aletleri ve ışıkları kapatmak yeterli olacak" dedi.

Küresel iklim değişikliğini durdurmak için küresel ısınmayı yavaşlatmak gerektiğine işaret eden Demirayak, "Küresel ısınma Türkiye ve dünyayı tehdit ediyor. Olağandışı meteorolojik olaylar, su kaynaklarının azalması, canlı türlerinin yok olması ve yaşam alanlarının kaybı, küresel ısınmanın ilk etkileri. 'Earth Hour' olarak adlandırılan eylem, insanları ortak harekete geçirmeyi amaçlayan, sembolik de olsa önemli bir adım. Dünyanın farklı ülkelerindeki insanlar aynı saate aynı eylemi yapacak" dedi.

ŞİRKETLER DESTEKLİYOR

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Ofisi Basın Sorumlusu Sezen Gülşen ''Yaşamın sürmesi, tamamen doğal kaynakların akılcı kullanımına bağlıdır. Tüketim alışkanlıklarımızın, yaşam şeklimizin ve mevcut politikaların değişmesi gerekiyor'' diye konuştu. Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Unilever, Çağdaş Holding eylemi destekleyen şirketlerden birkaçı...

Kaynak: Bugün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?