banner39

Bugün El-Aksa'ya destek günü

Mescid-i Aksa'da yıkıma başlayan İsrail güçlerine karşı bugün tüm İslam dünyasında gösteriler yapılacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bugün El-Aksa'ya destek günü

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Filistinli gruplar, Mescid-i Aksa’da yıkıma başlayan İsrail güçlerine karşı Cuma günü düzenlenecek bir direniş çağrısında bulundu. Grubun sözcüsü Zahi Nugaydat El Aksa’yı korumak için Cuma günü bir direniş başlatacağız dedi. “Bütün Arap ve Müslümanların İslam dünyası için çok önemli olan bu caminin korunması için düzenlenen direnişi gözlemlemesini istiyoruz. İnanıyoruz ki çağrımız çok dikkate değer olacak ve biliyoruz ki Aksa sadece Filistinliler için değil Müslümanlar için de çok büyük öneme sahip bir cami.”

 

Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin’in Arap ve İslam ülkeleri liderlerini, ilgili devlet ve hükümet başkanlarını ve özellikle de UNESCO’yu İsrail’in kazı çalışmalarını durdurmak için harekete geçmeye çağırdığı bildirildi.

 

Ayrıca Uluslararası İslam Âlimleri Birliği de bütün Müslümanları bu direnişe katılmaları yönünde çağrıda bulundu. Yayımlana bildiride “El-Aksa’ ya verilecek herhangi küçücük bir zarar bile İslam Dünyası’nı ayağa kaldıracak ufacık bir kıvılcıma neden olur” denildi. Birlik, düzenlenen Arap Zirvesi’nde İKÖ, BM ve AB’nin, İsrail’in bu saldırılarına ve yıkımlarına bir son vermesi için müdahale etmeleri gerektiğini vurguladı.

 

Ürdün Kralı II. Abdullah bu yıkımı Mescid-i Aksa’nın temellerine karşı bir tehdit olarak değerlendirirken Fas Kralı 6.Muhammed de Kudüs’ün İslami kimliğine sürülmüş bir leke olduğunu söyledi. Şeyh Seyyid Muhammed Tantavi dün dünyadaki Müslümanları El-Aksa’yı korumaya çağırdı.

 

Direniş çok güçlü bir organizasyon ile Nazareth’de gerçekleşecek.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?