banner39

Bükreş tarihi NATO zirvesine hazır

Romanya, 2-4 Nisan'da Bükreş Parlamento Sarayında düzenlenecek NATO'nun son 59 yıllık tarihindeki en büyük zirvesine hazır.

Arşiv 30.03.2008, 16:11 30.03.2008, 16:11
Bükreş tarihi NATO zirvesine hazır


Romanya, 2 - 4 Nisan tarihleri arasında yapılacak tarihin en büyük NATO Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak.

60'ın üzerinde ülkeden yaklaşık 3 bin delegenin katılacağı zirveyi 3 bin 500 gazeteci takip edecek. Yoğun güvenlik önlemleri alınan zirvede 5 bin 500'ü güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 23 bin personel görev alacak. Herhangi bir saldırıya karşı 100 askeri uçak ve 30 askeri helikopter 24 saat zirve boyunca Romanya üzerinde uçacak.

Romanya, 2-4 Nisan'da Bükreş Parlamento Sarayında düzenlenecek NATO'nun son 59 yıllık tarihindeki en büyük zirvesine hazır. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu NATO üyesi 26 ülkenden 24 devlet başkanı, 26 hükümet başkanı ile 87 bakanla yaklaşık 3 bin delege katılacak. İttifakın Bükreş'te yapacağı zirvenin en önemli gündem maddelerini, NATO operasyonları ve genişleme oluşturuyor. Romanya'nın NATO Zirvesi'ne hazır olduğunu açıklayan Başbakan Calin Popescu Tariceanu, çalışmaların çok iyi gittiğini söyledi. Tariceanu, NATO Zirvesi'nin, ittifakın istikrar ve güvenliğe olan katkısını bir adım daha öteye götürmesini umduğunu dile getirdi. Tariceanu ayrıca, zirve güvenliğini sağlayan Romanya güvenlik güçlerinin önemli bir sınavdan geçeceklerini vurgulayarak, "Romanya, bunun gibi önemli organizasyonların altından kalkabilecek bir Avrupa Birliği bir ülkesi olduğunu herkese ispatlayacak" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Adrian Cioroianu ise yaptığı değerlendirmede zirvenin başarısının, ittifakın genişlemesi, Avrupa-Atlantik yapılarının güçlendirilmesi, Kosova sorununun yanı sıra diğer "sıcak" meselelerin halledilmesi gibi bazı somut amaçlara ulaşılmasına bağlı olacağını söyledi. Cioroianu, zirvenin NATO'nun Bükreş'te İttifaka üyelik daveti alma umutları besleyen Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya olmak üzere Balkan ülkeleriyle olan ilişkilerini ilerletmesini umduğunu belirterek, "Bu gelişme İttifakın güney kanadını güçlendirerek Balkanlar'da güvenlik ve istikrarı genişletecektir" dedi. Cioroianu ayrıca, zirveye katılanların siber saldırılar ve enerji sektörü altyapılarının güvenliği gibi paktın günümüzde karşılaştığı bazı sorunlara çözüm bulmalarının beklendiğini de sözlerine ekledi.

ZİRVEDE MAKEDONYA, GÜRCİSTAN, UKRAYNA VE POLONYA KONULARI ELE ALINACAK

NATO'nun genişlemesi ve Afganistan gibi önemli konuların gündeme geleceği Bükreş'teki zirveye aralarında ABD Başkanı George W. Bush'un da bulunacağı 24 devlet başkanı, 26 hükümet başkanı ile 87 bakan katılacak. Zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül temsil edecek. Toplam 3 bin delegenin yer alacağı zirve, 3 bin 500 medya mensubu tarafından izlenecek.

Ayrıca zirveye Gürcistan ve Ukrayna ile NATO üyeliği müzakeresi yapılmasına karşı çıkan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacağı belirtiliyor. Bükreş zirvesinde Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya'ya NATO üyeliği için resmi davet yapılması öngörülüyor. Ancak Yunanistan'ın "kendi topraklarına ve tarihine ait olduğunu" savunduğu "Makedonya" isminin bir ülkeye verilmesine karşı çıkması nedeniyle bu konuda Yunanistan ile Makedonya arasında uzlaşı sağlanması için yapılan çabaların sonuçsuz kalması halinde, Atina'nın Makedonya'nın NATO üyeliğini veto edebileceği belirtiliyor.

Zirvenin gündemindeki bir diğer konu ise, Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyeliği olacak. Rusya daha önceden bu iki ülkenin NATO üyeliğine yeşil ışık yakılması durumunda Gürcistan'ın bölünebileceği, Ukrayna'nın da nükleer füzelerin hedefi haline gelebileceği tehdidinde bulunmuştu.

NATO Zirvesi'ndeki bir diğer önemli gündem maddesi ise Afganistan'da muharip asker gücünün artırılması olacak. Bükreş'teki NATO Zirvesi'nde üye ülkelerden Afganistan'daki asker sayısını artırmalarını talep edilmesi beklenirken, konuyla ilgili Türkiye'nin tutumunun bu süre içerisinde netleşmesi öngörülüyor. NATO Zirvesi'nin gündemini oluşturan bir diğer konu ise ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyetinde kurmak istediği füze savunma sistemleri olacak. ABD söz konusu iki ülkeye uzun menzilli füze sistemini kurmak isterken, NATO'nun Türkiye, Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerde kısa menzilli füze sistemini kurması da tartışılacak.

BÜKREŞ CADDELERİNDE KUŞ UÇURTULMAYACAK

Zirve için Bükreş'in önemli yolları, gelen devlet adamlarının ve heyetlerin geçiş güzergahları trafiğe kapatılacak. İçişleri Bakanı Cristian David, Parlemento binasının bulunduğu bölgeyi 'sıfır nokta' ilan ettiklerini ve bölgedeki işyerlerinin zirve süresince kapalı olacağını açıkladı. David, bölgeden trafik geçişlerinde de kısıtlamaya gideceklerini vurguladı. Parlamento akınlarındaki kaldırımlarda da yaya geçişlerine kısıtlı olarak kimlik kontrollü şekilde izin verilecek.

KÖPEKLER TOPLATILDI, KANALİZASYON KAPAKLARINA KAYNAK YAPILDI, 496 LİMUZİN KİRALANDI

Bükreş trafiği 2 Nisan sabahı heyetlerin gelişi nedeniyle sıkıntılı saatler yaşayacak. Yetkililer, sürücülerin bu tarihlerde başkentin merkezini ve havaalanı yolunu kullanmamalarını tavsiye ediyor. Üç şerit olan yolların sürücülere sadece bir şerit tahsis edilecek. Heyetlerin ulaşımı için 496 limuzin kiralandı.

Zirve dolayısıyla Bükreş sokaklarında yaşayan insanlar ve sahipsiz köpekler toplattırıldı. Kanalizasyonu kullanarak yapılacak herhangi bir saldırıya karşı 'sıfır Bölge denilen bölgedeki bütün kanalizasyon kapaklarına kaynak yapıldı. Heyetlerin geçeceği yol güzergahlardaki çöp kutuları toplatıldı, yol kenarındaki kaldırımlar ve tel örgüler boyatıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?