Bükreş ve Sofya 2007'de üye

AB Komisyonu, Romanya ve Bulgaristan'ın 1 Ocak'ta AB üyesi olacağını açıkladı.

Bükreş ve Sofya 2007'de üye
Avrupa Komisyonu, Romanya ve Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne daha önce planlandığı gibi 1 Ocak 2007'de tam üye olacağını açıkladı.

Ancak her iki ülkenin de çok sıkı şekilde izleneceği, birlik kurallarına uymakta başarısız olmaları durumunda yaptırımlara maruz kalabileceği vurgulanıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Strasbourg'da yaptığı açıklamada, kararı 'tarihi bir başarı' olarak ifade etti.

AB liderlerinin Komisyon'un üyelik yönündeki tavsiye kararını Ekim ayındaki zirvede onaylaması bekleniyor.

Her iki ülkeden de örgütlü suçlarla mücadele, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması ve Avrupa Birliği'nin tarım yardımlarının idaresi konusunda daha şeffaf yapılar oluşturmaları isteniyor.

İki ülke, birliğe üye olduktan sonra, getirilen koşullara ne ölçüde uyduklarını 31 Mart 2007'de Avrupa Komisyonu'na bir rapor sunarak bildirecekler.

Bu şekilde Birliğin daha fazla genişlemesine pek de istekli olmayan Avrupa halklarına güvence verilirken, birliğe üye olmayı uman Türkiye ve diğer Balkan ülkelerine bir uyarıda bulunulmuş oluyor.

Barroso açıklamasında, Avrupa Birliği'nin şimdilik rafa kaldırılan ve birliğin işleyişini düzenleyecek AB Anayasası konusundaki görüş ayrılıkları giderilmeden AB'nin daha genişlemesine karşı olduğu görüşünü de yineledi.

Sınırlama getirilebilir

Komisyonun hazırladığı raporda, her iki ülkenin de üyelik yolunda önemli ilerlemeler kaydettiği belirtiliyor, ancak üyeliğin ardından reformlarda ilerleme görülmediği takdirde bazı yaptırımların uygulanabileceğinden söz ediliyor.

Raporda, yolsuzluk ve organize suç, özellikle Bulgaristan açısından başlıca endişe kaynaklarından biri olarak görülüyor.

Gıda malzemelerinin güvenliği hakkındaki standartlar ve tarım teşvikleri için ödeme kurumlarının tesisi konularında da kaygı duyuluyor.

Romanya'da aralarında ülkenin eski başbakanın da olduğu önde gelen siyasetçiler, gümrük yetkilileri, yargıçlar, hatta eski genelkurmay başkanı hakkında yolsuzluk davaları açılmıştı.

Şimdi, Romanya'da yolsuzlukla mücadele ve yargı reformu alanlarında kaydedilen bu ilerlemenin tersine dönmeyeceğine inanılıyor.

Bulgaristan'da da siyasetçiler, yetkililer ve yargı mensupları hakkında soruşturmalar açıldı ancak bu kadar net ilerlemeler kaydedilmiş değil. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda işlenen yaklaşık 200 mafya tarzı cinayet de aydınlatılamadı.

Raporda Bulgaristan'ın altı, Romanya'nın ise dört başlık üzerine ilerleme kaydetmemesi halinde alınan yargı kararlarının, arama emirlerinin birlik içinde tanınmaması gibi tedbirlerle karşılaşacakları belirtiliyor.

AB finansmanının ya da üyelik haklarının geçici olarak askıya alınması da ihtimal dahilinde.

Ayrıca Bulgaristan'ın hava güvenliği standartlarını yakalayamaması halinde, Avrupa Birliği havacılık pazarına girmesinin de sınırlanabileceği belirtiliyor.

Her iki ülke vatandaşları için istihdam pazarında serbest dolaşıma da sınırlamalar getirilmesi bekleniyor. 2004'te yeni üye olan 10 ülkeye 15 üyeden sadece dördü kapılarını bütünüyle açmış, göçmen akışı beklenenin üzerinde gerçekleşmişti.

Bulgaristan ve Romanya, uyumda diğer adayların gerisinde kaldığından 1 Mayıs 2004'teki genişleme hamlesinin dışında tutulmuştu.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39