banner39

Bülent Arınç, Atatürk Havalimanı'nda

Devlet Bakanı Bülent Arınç, İsrail'den gelen yaralıları karşılamak üzere Atatürk Havalimanı'na geldi.

Arşiv 02.06.2010, 22:03 02.06.2010, 22:03
Bülent Arınç, Atatürk Havalimanı'nda


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan'ın talimatıyla hükümet adına, Türkiye'ye dönen gönüllü yurttaşları karşılamak için Atatürk Havalimanı'na geldiklerini söyledi.

Arınç, Ankara'dan İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelişinde soruları cevapladı.

"Gazze'ye insani yardım götüren gönüllülerin gündüz saatlerinde Türkiye'ye dönmesi bekleniyordu. Bir gecikme yaşanıyor. Bir sorun mu çıktı?" şeklindeki soru üzerine Arınç, şunları söyledi:

"Hükümetin girişimiyle İsrail'de bulunan hem gönüllüler hem yaralılar hem de ölenlerin Türkiye'ye nakli kararlaştırıldı. Bunlardan yaralı olan yurttaşlarımız doğrudan Ankara'ya getirilecekler. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavileri yapılacak. Bu konuda bütün hazırlıklarımız tamamlandı. Bu işleri Tel Aviv'de koordine eden arkadaşlarımız ve hükümet temsilcilerimiz var."

Arınç, "Türkiye'ye kaç yaralı nakledilecek?" sorusu üzerine de "20'nin üzerinde. Yaralı sayısı en son 22 sanırım" dedi.

İsrail'de bulunan gönüllülerin de Türkiye'den gönderilen uçakların bir kısmına yerleştirildiğini anlatan Arınç, Türk vatandaşları dışındaki yabancılarla ilgili işlemlerin devam ettiğini söyledi.

Arınç, "Tabii orada bu işlerin neden geciktiğini bilmiyoruz. Ancak bize gelen haber, bir süre sonra oradan hareket edecekleridir. Biz de sayın Başbakan'ın talimatıyla hükümetimiz adına, Türkiye'ye dönen gönüllü yurttaşlarımızı karşılamak için geldik. Beraberimde komisyon başkanları ve milletvekilleri de var. Onlara hem 'geçmiş olsun' diyeceğiz hem de Türkiye'ye döndükleri için onları kucaklayıp selamlarımızı ileteceğiz" diye konuştu.

"Gecikmelerinin nedeni bir problemle karşılaşmaları mı, ne tür bir problem söz konusu?" sorusu üzerine de Arınç, şöyle dedi:

"Biliyorsunuz Türk gönüllülerin yanı sıra 32 ülkeden başka uyruklu gönüllüler de var. 200'den fazla kişi. Türk tabiyetli 350'den fazla kişi var. Yabancıların bir kısmı Türkiye'ye gelmek istedi. Belki kimlikleri üzerinde olmayan, belki orada kalmayı isteyen, belki de İsrail makamlarının o kişiler hakkında bir incelemesi sürüyor olabilir. Bize gelen son haber, 400'ü aşkın yurttaşımız ve gönüllülerin biraz sonra Türkiye'ye hareket edecekleri yolunda."

Arınç, "Gönüllülerin sabaha karşı Türkiye'ye dönecekleri söyleniyor" şeklindeki hatırlatma üzerine de "Sanmıyorum. İnşallah saat 24.00'e kadar bu karşılamayı yaparız diye düşünüyoruz. Biz ümitliyiz" dedi.

"Karşılama Devlet Konukevi'nde mi yapılacak? Bu yönde bir haber çıktı" sorusu üzerine de Arınç, "O kısım sayın Valimizin organizasyonunda gerçekleşecek. Biz havaalanına gelmelerini bekliyoruz" yanıtını verdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, VIP Salonunda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Merkez Valisi Hüseyin Çapkın, Atatürk Havalimanı Mülki İdari Amiri olan Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, komisyon üyeleri, bazı milletvekilleri ve öteki ilgililerle kısa bir görüşme yaptıktan sonra incelemelerde bulunmak üzere Devlet Konukevi'ne gitti.

 

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?