banner15

Bülent Arınç: CHP'nin oyununa gelmeyin...

Arınç muhalefet vekillerine yaptığı çağrıda, "Anayasa Mahkemesi'nde iptal ettirmek veya geciktirmek üzere CHP'nin planına alet olmayın" dedi.

Bülent Arınç: CHP'nin oyununa gelmeyin...

Devlet Bakanı Bülent Arınç, CHP ve DSP'nin anayasa değişikliği paketini Anayasa Mahkemesine götürme konusunda anlaşmalarıyla ilgili, "Hiçbir milletvekili CHP'nin arkasına takılmasın, imza vermesin ve referanduma gidecek olan anayasa değişikliklerini Anayasa Mahkemesi'nde iptal ettirmek veya geciktirmek üzere CHP'nin planına alet olmasın" dedi. 

CHP ve DSP'nin anayasa değişikliği paketinin Anayasa Mahkemesine götürme konusunda anlaştıklarının hatırlatılması üzerine Arınç, bu anlaşmanın ne kadar doğru olduğunu bilmediğini söyledi. Söz konusu anlaşmanın CHP açısından doğru olabileceğini belirten Arınç, ancak aynı konuda DSP ile ilgili bir açıklama duymadığını kaydederek şöyle dedi:

" Sanıyorum 97 olan milletvekili sayısını 110'a çıkarmak üzere CHP'nin bir gayreti var. 6 milletvekiliyle bu işi bitiremezler. Bağımsız milletvekillerinden de destek alacaklardır. Sanıyorum 110 milletvekilini bulabilirler. Ama bu konuda benim söyleyeceğim şudur. Hiç kimse hiçbir milletvekili CHP'nin arkasına takılmasın, imza vermesin ve referanduma gidecek olan anayasa değişikliklerini Anayasa Mahkemesi'nde iptal ettirmek veya geciktirmek üzere CHP'nin planına alet olmasın"

Siyasi partilerin, siyasetçilerin millet desteğinden başka sermayelerinin olmadığını ve milleti temsil etmekten başka görevleri bulunmadığını anlatan Arınç, Anayasa değişikliğinin referandum yoluyla halk oylamasına sunulacaksa bunu engellemenin siyasetçilerin görevi olmadığını kaydetti. Arınç, "CHP'nin geleneğinde bu var. Anayasa Mahkemesi'ni ana muhalefet mahkemesi haline getirmişlerdir" dedi.

CHP'nin Meclis'ten çıkan her kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü belirten Arınç, bu durumdan bizzat mahkemenin de müşteki olduğunu bildiğini kaydetti. Siyasi konuların Anayasa Mahkemesi'ne veya yüksek yargıya götürülmesine kesinlikle doğru, iyi, güzel ve olumlu bir düşünceyle bakmadıklarını ifade eden Arınç, "Anayasa değişiklikleri eğer referanduma sunulacaksa 367 oyun altında bir kabulle buna ancak şapka çıkarılır ve halk oylamasının sonucuna rıza göstermekten başka bir gaye taşınmaz. Ne yapalım da referanduma götürmeyelim anlayışı hem milletvekillerinin hem de o siyasi partilerin intiharı olur" diye konuştu."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 19:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35