banner39

Bülent Arınç, Gazze'ye ağladı

Gazze'de yaşananları anlatan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, gözyaşlarına hakim olamadı.

Arşiv 13.01.2009, 15:37 13.01.2009, 15:37
Bülent Arınç, Gazze'ye ağladı


TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Deniz Feneri Derneğinin Filistin halkına yardım amacıyla düzenlediği kermesin açılışını gerçekleştirdi.

Arınç, Kocatepe Kültür Merkezi'ndeki açılışta yaptığı konuşmada, Gazze'de bir insanlık suçu işlendiğini, ekranlarda görülen manzaraların yürekleri dağlandığını söyledi.

Türkiye'de ve dünyanın her yerinde Filistin'de yaşanan zulme karşı haykırışların yükseldiğini belirten Arınç, ''Hepimiz ellerimizi kollarımızı sıvayarak yapabileceğimizi en hayırlı hizmetlerde sıraya girdik'' dedi.

Orta Doğu'nun 1917'den beri kan ve gözyaşına sahne olduğunu, bölgeye huzurun bir türlü gelmediğini ifade eden Arınç, yıllardır abluka altında yaşayan Filistin halkının, son iki haftadır da acımasız bombardımanların altında yaşam mücadelesi verdiğini kaydetti.

Mazlumdan yana olan Türk milletinin insanlık suçu karşısında topyekun bir araya geldiğini vurgulayan Arınç, yaralı Filistinlilerin Türkiye'ye getirilerek tedavi altına alınmasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Konuşmasını yaparken oldukça duygulanan ve gözyaşlarını tutamayan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye ambulans uçaklarıyla bir hava köprüsü kurdu ve orada yaralanan kardeşlerimizi Türkiye'ye getirmeye çalışıyor. Bu şüphesiz hükümetimizin yaptığı çok hayırlı bir hizmettir. Kızılay bir taraftan Başbakanlık'ın Yardım ve Acil Hizmet Birliği bir taraftan başta Deniz Feneri, Kimse Yok Mu gibi hayırseverlerin desteklediği derneklerimiz bir taraftan oradaki kardeşlerimize kucak açılmıştır ve yardımlar sevk edilmektedir. Tabii zorluklar var. Bu zorlukları hükümet aşmaya çalışıyor. Yardım kuruluşlarımız da kendi gayretleriyle aşmaya çalışıyor. Bir an evvel bu zulmün durması, akan kanların bitmesi, ülkeye huzur gelmesi ve insanların mutlu olması için hem dua edeceğiz hem de fiili yardım da bulunacağız.''

Kermeste emeği geçen hanımlara da teşekkür eden Arınç, yardımların okyanusta damla olsa da kimden yana olunduğunun gösterilmesi açısından önemini vurguladı.

''DENİZ FENERİNE HAKSIZ HÜCUMLAR YAPILDI''

Bülent Arınç, Deniz Feneri Derneği'nin ''güzel ve hayırlı hizmetlere imza attığını, ancak son zamanlarda derneğe haksız hücumlar yapıldığını'' söyledi.

''Almanya'da yaşanan olay bir tarafa ama Türkiye Deniz Feneri, bugüne kadar hizmette bulunan kardeşlerimizin kılı kırk yararak kanunlar çerçevesinde yüzyılın bir insanlık hareketi olarak sürdürdüğü bir hizmettir'' diyen Arınç, ''baltalama hareketlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını, iyilikten başka hiçbir şey bulunamadığını'' iddia etti.

Derneğin hizmetlerini arttırarak devam ettireceğine olan inancını dile getiren Arınç, Deniz Feneri'nin topladıklarını ve dağıttıklarını internet sitesinde halkın dikkatine sunduğunu söyledi. Arınç, ''Yanlış bir iş yoktur. Hatalar düzeltilmiştir. Herkesin verdiği herkese ulaşmıştır. Bugün Türkiye'nin bütün köylerinde kasabalarında Deniz Feneri'nin yardımıyla hayatını sürdüren, proteze kavuşan, evine kavuşan binlerce insan var'' diye konuştu.

Bülent Arınç ve eşi Münevver Arınç daha sonra kermesin açılış kurdelesini kesti. Kermesi gezen Arınç, hanımların hazırladığı yiyeceklerden tattı. Arınç, yiyecekleri hazırlayan genç kıza bir miktar para vererek, kermese katkıda bulundu.

Gönüllü kadınların el emeği ürünlerinin yer aldığı ve gelirinin tamamı Filistin'e gönderilecek kermes, 17 Ocaka kadar 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.


Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?