banner39

Bülent Arınç Portekiz ziyaretinde

Portekiz'in Başbakanı Jose Socrates, 'Türkiye için özel bir kriter ortaya konulmamalıdır, ne azı ne de fazlası.

Arşiv 30.03.2007, 13:57 06.07.2018, 09:31
Bülent Arınç Portekiz ziyaretinde

Bu yılın Temmuz ayında AB dönem başkanlığını alacak olan Portekiz'in Başbakanı Jose Socrates, ''Türkiye için özel bir kriter ortaya konulmamalıdır, ne azı ne de fazlası. Ben buna adalet ve sadakat diyorum. Türkiye'nin AB'ye üye olmasında elbette çıkarı vardır ama AB'nin de Türkiye'nin üye olmasından dolayı çıkarları vardır'' dedi.

Portekiz'deki resmi temaslarını sürdüren TBMM Başkanı Bülent Arınç, dün Başbakan Sokrates ile bir araya geldi.

Arınç, Jose Socrates ile görüşmesi sırasında, Türkiye ile Portekiz'in iki dost ülke olduğunu belirterek, kendilerinin de parlamentolararası ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi.

"ÖZEL KRİTER OLMAMALI"

Portekiz Başbakanı Socrates de Türkiye'nin AB'ye girmesine destek verdiklerini ve bu desteğe devam edeceklerini vurgulayarak, son dönemlerde AB için yaptığı reformları takdirle karşıladıklarını, bu reformların Türkiye'nin AB'ye girmesine yol açacağını bildirdi.

Socrates, ülkesinin Türkiye'nin AB'ye üye olması konusunda samimi olduğunu belirterek, ''Eğer iki taraf bir araya gelmiş ve konuyu müzakere ediyorsa bu konuda başarılı olmak için çalışmalı.

Biz bu konuda sadakatliyiz ve tüm konularda uzlaşma sağlandıktan sonra Türkiye'nin AB'ye girmesini istiyoruz. Bizler, AB'nin genişlemesini, Türkiye'nin de bu genişlemede yer alması gerektiğini savunduk. Portekiz, dönem başkanlığı sürecinde bu noktada hareket edecektir'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?