banner39

Bülent Arınç: Teşkilat tembelleşti, yükü Başbakan çekti

29 Mart'ı yorumlayan Arınç, suçun tembelleşen ve herşeyi Erdoğan'dan bekleyen teşkilatlarda olduğu görüşünde.

Arşiv 06.04.2009, 10:16 06.04.2009, 11:39
Bülent Arınç: Teşkilat tembelleşti, yükü Başbakan çekti

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti'nin önemli isimlerinden Bülent Arınç; "AK Parti'nin karşısında muhalefet, hangi aday kazanabilirse onu destekleme stratejisi güttü. Seçimler AK Parti ve ötekilerin oluşturduğu karşı blok şeklinde gelişti. Bu derin stratejinin oluşmasına bizim de bazı söylemlerimiz etkili oldu. Üslubumuz hatalıydı, onları rencide edici bazı söylemler de yakınlaşmalarına etki yaptı. Muhalefetle ilişki daha düzeyli olmalı. Bazı şeyleri yeniden düşünmek lazım, Türkiye'nin şartlarını iyi okumalıyız" dedi.

Yeni Şafak Gazetesi'nde Mehmet Gündem'e özel bir röportaj veren Arınç, Manisa'da bile seçimi kaybedebileceklerini düşündüğünü ama Balıkesir'i kaybetmenin asla aklından bile geçmediğini söyledi. Arınç, "AK Parti karşısında geliştirilen derin strateji devreye girdi ve bu tablo ortaya çıktı. Belki biz de bazı söylemlerimizle bu stratejinin temel dayanaklarını oluşturduk. Muhalefetin hepsine birden aşırı yüklenmeniz onları beraberliğe itti. Mesela "ruh ikizleri" söylemi… Onları rencide edici bazı söylemler de yakınlaşmalarına etki yaptı, "AK Parti, bir tek ben varım diyor, bizleri yok sayıyor, birlik olup gününü gösterelim" dedirtmiş olabiliriz. Yeni bir siyasi mühendislik projesinin devrede olduğu da çok açık." ifadesini kullandı.

Seçim sabahı Başbakan'ın kendisini aramadığını da kaydeden Arınç şunları söyledi: "
Basına göre sabaha karşı üç kişiyi aramış, birisi de benmişim. Yeminle söylüyorum ki telefon açıp Manisa'da ne oldu demedi. Genel başkandır, hesap sorma hakkı var ama aramızda böyle bir konuşma geçmedi. Salı günü kendisine hem Türkiye geneli hem Manisa ile ilgili değerlendirmelerimi aktardım. "

Seçim sonuçlarının, partinin yeniden ayağını sağlam basması açısından önemli olduğunu da belirten Arınç, AKP teykilatlarıyla ilgili olarak şyunları söyledi:

"Teşkilatlar işi Başbakan'ın yüksek karizmasına ve Davos'un oluşturduğu havaya bıraktılar. Teşkilatlarda pek fazla seçim çalışması yapılmadı, mitingler yeterli görüldü, "Başbakan Erdoğan gelse on binleri, yüz binleri toplar, bu iş biter" havası esti. Teşkilat hem tembelleşti hem de her şeyi Tayyip Bey'den bekledi. Meydanlar dolunca teşkilatlar ve adaylarımız, bu rüzgar bize yeter dediler. Mitingler doğrudan sandığa yansımaz, o bir gövde gösterisi, alana inip tek tek insanlara ulaşmak lazım… "

AK Parti eskiden mağdurdu, şimdi biraz mağrur mu oldu?' sorsuna ise Arınç şu cevabı verdi:

"Aşırı kendine güven olabilir. Mağrurluk partiden ziyade adaylarla, partinin vitriniyle ilgi olabilir. Ne Anadolu'daki taban için ne de Sayın Başbakan için mağrur denmesini doğru bulmam. Tayyip Bey aldığı terbiye itibarıyla mağrur bir insan olamaz… AK Partili olduğu iddia edilen bazı insanların medyaya yansıyan özel hayatları, kulaktan kulağa geçen halleri mağrurdan ziyade şımarık, haddini bilmez, herkesi küçümseyen bir görüntü vermiş olabilir, ona hayır demem. Belleklerde böyle şeyler duruyordur."


 

banner53
Yorumlar (1)
metin 12 yıl önce
hani hatırlıyor musunuz sayın arınç...vatandaşa nasıl bağırdığınızı . hakaretler ettiğinizi ... ben oy kullanırken unutmadım da
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?