banner15

Bülent Arınç'tan sürpriz çıkış

Şemdinli Raporu tamamlandı, Meclis Başkanı Arınç ilginç açıklamalar yaptı.

Bülent Arınç'tan sürpriz çıkış

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Şemdinli'de meydana gelen ve Türkiye çapında protestolara neden olan olayları araştırmak üzere kurulan Araştırma Komisyonu'nun raporunu teslim alırken, bu raporun ihtiyaçtan hazırlandığını ve yargıya müdahale olmadığını söyledi.

Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu, beraberinde bazı komisyon üyeleri ile birlikte Meclis Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret ederek 676 sayfalık raporu sundu ve "Çok iyi bir rapor ortaya çıkmıştır" dedi. Komisyonun CHP'li üyeleri de dün Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında raporun kendileri için de "doyurucu" olduğunu, ancak bazı yönlerden eksiklikleri bulunduğunu açıklamışlardı. CHP'li üyeler, eksik gördükleri konuları iki sayfalık bir "ek görüş" olarak rapora eklediler.

Raporun sunumu sırasında konuşan Arınç da, raporun, yasama organının Türkiye'yi ilgilendiren bir konuda araştırma yapmış olmasının önemine işaret ederek, komisyonun anayasaya aykırı olduğu görüşlerin doğru olmadığını söyledi. Daha önce de yargıya intikal eden konularda Meclis araştırma komisyonları kurduğuna işaret eden Arınç, "İhtiyaç vardı ve millet adına meclisimizde bir tespit yapma ihtiyacı doğmuştur. Yargıya müdahale değildir" dedi.

Olaylardan sonra bir çok yetkilinin ve siyasinin, olayın sorumlularının bulunması, ucu nereye dayanırsa dayansın, sorumlularının bulunması yönünde açıklamalar yaptığına dikkat çeken Arınç, bu kişilerin daha sonraki tutum ve tavırlarını eleştirerek şunları söyledi: "Yargı sistemi bağımsız hakimlerden kurulduğuna göre bir iddianame üzerinde onu bunu suçlamak için bir zemin bulmaya çalışmak bence çok doğru değil. Bu olay Türkiye için çok önemlidir. Ben özellikle bazılarının kulağını çekmek istiyorum. Sadece bir savcının iddianamesi bahane edilerek 180 derece çark edenleri halkımızın gözü önünde teşhir etmek istiyorum. Ülkeyi yönetenlerin de ülkenin meclisinin de her olayın sonuna kadar araştırılması, sorumlularının kim olursa olsun bulunması gereklidir."

Arınç, raporun bastırılıp dağıtıldıktan sonra, danışma kuruluna belirlenen bir tarihte genel kurulda görüşüleceğini söyledi, ancak bu konuda bir zaman vermedi.

Raporun Sonuç Bölümü

Meclis Başkanlığı'na sunulan raporun sonuç bölümünde, Temmuz ayından, 9 Kasım 2005'te Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanmasına kadar meydana gelen 17 patlama olayı tek tek değerlendirildi ve şöyle denildi:

"... Tüm faili meçhul olaylarda olduğu gibi, komisyonumuzca incelenen ve faili meçhul kalan olaylar da Devletin üzerinde bir ur olarak kalmaktadır. Faili meçhul olaylar 'güvenlik açığına' neden olmakta, her oluşan faili meçhul olay, Devlete, adalete, hukuka beslenen itibarı zedelemektedir. Suç katalogu içinde bu olaylar hakim yapı arz etmektedir. Ülkenin suç profili bu meşum olguyla uluslararası arenada anılmaktadır. Bu suçlardan etkilenenler maddi manevi büyük acı ve yıkımlarla boğuşmaktadır. Devletimiz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu cümleden açılan davalarla uğraşmakta, ciddi tazminat ödemelerine muhatap olmaktadır. Aydınlatılmayan bir çok faili meçhul olayın, Devletin üstüne yamanmasına ortam hazırlanmaktadır. "Anılan eylemlerin, terörle mücadelede kanun dışı yöntemleri benimseyen Devletin içinde yerleşmiş bir takım odakların işi olacağı gelmektedir. Geçmişinde benzer deneyimler yaşayan toplumsal hafızanın bu kabil tepkiler vermesi olağandır. Yıllar yılı palazlanıp gelişen kamu görevlisi, siyasetçi, mafya tipi oluşumlar içeren suç örgütleri sarmalı, zihinlerde halen tazeliğini korumaktadır..."

Reuters

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48