banner39

Bülent Ecevit hayatını kaybetti

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'nde vefat etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bülent Ecevit hayatını kaybetti

Türk siyasetinin "Karaoğlanı" Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, 18 Mayıs’tan bu yana tedavi gördüğü GATA’da yaşama vefat etti. GATA'dan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle: ''18 Mayıs 2006 tarihinden bu yana GATA Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanlığı Yoğun Bakım Ünitesinde takip ve tedavisi yapılan Sayın Bülent Ecevit'in stabil seyreden solunum ve dolaşım fonksiyonları son bir haftadır giderek bozulmuş ve uygulanan tedavilere yanıt alınamamıştır. Sayın Bülent Ecevit, 5 Kasım 2006 günü saat 22.40'da dolaşım ve solunum yetmezliği sonucu vefat etmiştir. Türk Milletinin başı sağ olsun.''

Cenaze töreni belli oldu

Ecevit Çarşamba günü toprağa verilecek. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ecevit'in ölüm haberinin ardından geldiği Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesinden çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Zeki Sezer, GATA'nın yaptığı yazılı açıklamayı da okudu.Sezer, Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in saat 23.00 sularında hastaneye geldiğini, sağlık durumunun iyi olduğunu ancak çok üzgün olduğunu söyledi.

 

Bülent Ecevit Kimdir?

MAYIS'LARIN RASLANTISI

Çalışma Bakanlığı yaptığı 1960'larda Türk işçilerine sosyal hakları kazandıran, Kıbrıs Barış Harekatı'yla Türkiye'nin adayı kaybetmesini engelleyen, darboğazlarda verdiği mücadelelerden her zaman alnının akıyla çıkan, 1999'da teröre en ağır darbeyi indiren Bülent Ecevit'in mücadeleyle dolu yaşamı yine bir mayıs günü 1925 yılında başlamıştı. Tıp Doktoru Fahri Ecevit ve ressam Nazlı Ecevit'in oğlu Bülent Ecevit 28 Mayıs 1925 günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşama gözlerini açtı. Ecevit'in hayatında bu aya rastlayan diğer önemli tarihler de şöyle:

7 Mayıs 1972: CHP olağanüstü kurultayında Ecevit'in hazırladığı Parti Meclisi listesi, İnönü'nün listesi yerine tercih edildi.
8 Mayıs 1972: İnönü 35 yıllık genel başkanlığını Ecevit'e bırakmak için istifa etti.
14 Mayıs 1972: Olağanüstü CHP kurultayında Bülent Ecevit partinin Genel Başkanlığa getirildi.
14 Mayıs 1977: TÜSİAD tarihinde ilk defa bir bildiri yayınlayarak Ecevit hükümetinin çekilmesini istedi.
29 Mayıs 1977: Ecevit İzmir Çiğli Havaalanı'na indiği sırada bir polisin silahı ateş aldı. Ecevit'in yanında bulunan Mehmet İsvan yaralandı, silahın yanlışlıkla ateş aldığı belirtildi, ancak daha sonra silahın özel bir silah olduğu ve depodan izinsiz çıkarıldığı saptandı. Olayın suikast olduğu da iddia edildi.
28 Mayıs 1999: Ecevit DSP, MHP ve ANAP'la koalisyon hükümeti kurdu, beşinci ve son kez başbakanlığa geldi.
21 Mayıs 1982: Bülent Ecevit BBC TV'ye verdiği demeç yüzünden 34 günlük cezasını çekmek üzere hapse atıldı.
4 Mayıs 2002: Sağlık sorunlarıyla ilgili söylentiler ortaya atılan Ecevit bu dönemde gece rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.
1 Mayıs 2001: DSP'den ilk istifalar, iki milletvekili, kongrede Sema Pişkinsüt'ün konuşturulmamasını protesto için Ecevit'in partisinden istifa etti.
5 Mayıs 2002: Ecevit hastaneden basit bir gaz sıkışması teşhisiyle taburcu oldu.
17 Mayıs 2002: Ecevit yeniden hastaneye kaldırıldı, 2002 yılının Gençlik ve Spor Bayramı'nı da hastanede geçirdi. Daha sonra bir ay kadar evinde tedavisi sürdü.
22 Mayıs 2004: Ecevit bir basın toplantısı düzenleyerek Demokratik Sol hareketin liderliğine seçtiği veliahtı ilan etti. Bu isim Zeki Sezer idi.
9 Mayıs 2006: Bülent Ecevit, solda birlik için asıl öngördüğü ismin Yılmaz Büyükerşen olduğunu açıkladı.
18 Mayıs 2006: Danıştay'a gerçekleştirilen saldırı Ecevit'te de büyük üzüntü yarattı, Ecevit, vefat eden yargıç Mustafa Yücel Özbilgin'in cenaze törenine çok rahatsız olmasına binlerce kişiyle birlikte karşın katıldı. Aynı gece rahatsızlanarak GATA'ya kaldırıldı. Dört saat süren ameliyata alındı.
Ameliyatının ardından yaşam mücadelesine 7 ay dayanabildi. Karaoğlan, 5 Kasım’ı 6 Kasım’a bağlayan gece hayata gözlerini yumdu.


18 Mayıs 2006 tarihinde geçirdiği beyin kanamasının ardından GATA'ya kaldırılan Bülent Ecevit'i kameralar en son 18 mayıs perşembe günü Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in cenazesinde görüntüledi.

YAŞAMINDAKİ KİLOMETRE TAŞLARI

Ecevit, İstanbul Amerikan Koleji'nden 1944 yılında mezun oldu. Üniversiteye devam ederken bir yandan daha o çağlarda mükemmelleştirdiği İngilizcesiyle Basın-Yayın Genel Müdürlüğü'nde tercüman olarak çalışma yaşamına girdi. Ecevit, Ankara Üniversitesi'nde İngiliz Dil ve Edebiyatı, Londra Üniversitesi'nde Sanskrikt, Bengalce, Sanat Tarihi bölümlerine devam etti.

RAHŞAN ARAL İLE EVLİLİK

Sınıf arkadaşı Rahşan Aral ile 1946 yılında evlenen Ecevit aynı yıl okulu yarım bırakarak Londra Basın Ateşeliği'ne atandı. Türkiye'ye 1950 yılında dönen Bülent Ecevit Ulus gazetesinde sanat eleştirmenliği, köşe yazarlığı ve çevirmenlik yaptı. Ulus gazetesi kapanınca Yeni Ulus ve Halkçı gazetelerinde yazmayı sürdürdü. 1954 yılında ise ABD'ye giderek Winston Salem Journal gazetesinde çalıştı. 1957'de Rockefeller bursuyla ikinci kez Amerika'ya gitti, Harvard Üniversitesi'nde 8 ay Ortadoğu tarihi ve sosyal psikoloji üzerine çalıştı ve aynı yıl yurda döndü.

GAZETECİ ECEVİT

Bülent Ecevit gazeteciliğiyle her zaman övündü. Kabul ettiği muhabirlere "Ben de sizin meslektaşınızım" diyerek jest yapmasını da bilen Ecevit, Milliyet gazetesinde de köşe yazarı olarak çalıştı. Forum dergisinde yazılarıyla demokratik solun temellerini oluşturmaya çalışan Ecevit, darbe dönemlerinde 1972'de aylık "Özgür İnsan", 1981'de haftalık "Arayış" dergilerini çıkararak siyasal mücadelesine devam etti, 1954 yılında CHP Ankara teşkilatına üye oldu.

SİYASETİN ÇOBAN YILDIZI

Ecevit ilk olarak 27 Ekim 1957'de milletvekili seçildi. Karaoğlan'ın ilk seçim çevresi Ankara idi. 12 Ocak 1959'da İsmet İnönü'nün listesinden CHP Parti Meclisi'ne seçildi, 1961-1965 arasında İnönü hükümetlerinde Çalışma Bakanı olarak görev yaptı. 1966'da yapılan CHP kurultayında İnönü'nün önce karşı çıktığı Ecevit, daha sonra İnönü'nün onayını almasını bildi ve Genel Sekreter seçildi. 12 Mart hükümetine katılıp katılmama konusundaki tartışma ise Bülent Ecevit'in parti genel sekreterliğinden ayrılmasıyla sonuçlandı.

Karaoğlan liderliğindeki CHP 1973 seçimlerinde yüzde 33'ten fazla oy sağladı. Bu sonuçlarla toplumda hemen CHP-MSP koalisyonuna gidilmesi yönünde tartışmalar ortaya çıktı. CHP-MSP koalisyonunda Bülent Ecevit, 6 Şubat 1974'te ilk kez başbakanlık koltuğuna oturdu.
Tarihi koalisyon Kıbrıs Barış Harekatı'nı yaptı, afyon ekimi konusunda ABD'nin baskısına karşı çıkan Ecevit "Kendi topraklarımızda ne ekeceğimize biz karar veririz" sözüyle tarihe geçti.
Ecevit Kıbrıs Barış Harekatı'ndan sonra 18 Eylül 1974 günü hükümeti bozdu. Terörün baskısından bunalan halkın büyük desteğiyle 5 Haziran 1977'de yapılan genel seçimlerde 41.5 oy alan CHP, 213 milletvekili çıkarırken Ecevit, 21 Haziran 1977'de alınan oyun büyüklüğüne güvenerek azınlık hükümetini kurdu ancak 3 Temmuz'da TBMM'den güvenoyu alamadı.
Bülent Ecevit İkinci MC'den sonra 1978 yılında tek başına kurduğu hükümette iki yıla yakın Başbakanlık yaptı. Ancak 14 Ekim 1979'da yapılan ara seçimlerde çeşitli fraksiyonların savaş alanına çevirdiği CHP hezimete uğrayınca istifa etti.

12 EYLÜL

Ecevit, 12 Eylül'den sonra bir ay Hamzaköy'de diğer liderlerle birlikte kaldı. Ekim sonunda ise CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa etti.

GÖZALTI VE HAPİS SÜRECİ

Ecevit, Arayış dergisindeki yazılarıyla Milli Güvenlik Konseyi bildirilerine karşı gelmekten ve yabancı basın kuruluşlarına demeç vermekten kısa süreli hapis cezaları aldı.
Daha sonra kurulan DSP'ye perde gerisinden destek veren Bülent Ecevit'in yasağı 6 Eylül 1987'de kalktı. Bülent Ecevit DSP'nin başına geçti, partisi kötü sonuç alınca ayrıldı, 1989 yılında yeniden Genel Başkan seçildi ve 1991 seçimlerinde yeniden Zonguldak Milletvekili olarak Meclis'e geldi. Oylarını istikrarlı bir biçimde artıran DSP, 1999'da tek başına azınlık hükümeti kurdu. Ecevit, dördüncü kez başbakan oldu. 18 Nisan 1999 seçimlerinde yüzde 22 oy alan DSP'nin genel başkanı Ecevit'e bu kez hükümeti oluşturma görevi yeniden verildi.

ŞAİR ECEVİT

Ecevit doğa ve insan emeği, kalkınma gibi konuları içeren şiirleriyle de her dönemde gündemde kalmasını bildi. "Elele Büyüttük Sevgiyi" kitabında şiirlerini topladı. Bülent Ecevit'in şiirleri, Almanya, Rusya, Romanya, Yugoslavya, Danimarka ve İsveç'te de yayınlandı. Şiirlerinden bir bölümü İngilizce, Fransızca'ya da çevrildi. Özellikle Hint edebiyatından yaptığı çevirilerle de takdir toplayan Ecevit'in şiir tutkusu hep sürdü.

Fotoğraflarla Bülent Ecevit


banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?