banner39

Bülent Ecevit için kim ne dedi?

Sezer'den Erdoğan'a, Arınç'tan Demirel'e, Mumcu'dan İnönü'ye, Yazıcıoğlu'ndan Ağar'a ünlü isimlerin mesajları:

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bülent Ecevit için kim ne dedi?

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Ulusunun, Bülent Ecevit'in ülkeye yaptığı hizmetleri, her zaman saygıyla anımsayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in yaşamını yitirmesi nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sezer'in mesajı şöyle: ''Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duydum. Siyasi tarihimizin simge kişiliklerinden Bülent Ecevit, yaşamı boyunca üstlendiği görevlerde etik değerleri ön planda tutarak, benimsediği istikrarlı çizgisi, demokratik duruşu, nezaketi ve aydın kimliği ile örnek olmuştur.

Ecevit, devlet kademelerindeki Başbakanlık ve diğer görevlerinde laik Cumhuriyet'in korunması, Atatürk ilkelerinin özümsenmesi, Türkiye'nin her alanda gelişmesine ve çağdaşlaşmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Uluslararası alanda, Türkiye'nin ve Türk halkının çıkarlarının korunması için, önemli kararların altına imza atan Ecevit, bu kararlarıyla Ulusumuzun gönlünde saygın yer edinmiştir. Türk Ulusu, Bülent Ecevit'in ülkemize yaptığı hizmetleri, her zaman saygıyla anımsayacaktır. Bülent Ecevit'e Tanrı'dan rahmet diliyor, ailesine ve Ulusumuza baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.''

ERDOĞAN, BAŞ SAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatı dolayısıyla bir baş sağlığı mesajı yayınladı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan'ın mesajı şöyle: ''Uzun yıllar boyunca bir siyasetçi ve devlet adamı olarak ülkemize önemli hizmetlerde bulunan eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatını büyük üzüntü ve teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Türk siyasi hayatı, önemli bir şahsiyetini kaybetmiştir. Kendisini rahmetle anıyor, hayat arkadaşı Rahşan Hanım'a ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum.''

Bu arada Başbakan Erdoğan'ın DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i de telefonla arayarak baş sağlığı dileklerini ilettiği belirtildi.

DSP GENEL BAŞKANI SEZER: ACIMIZ SONSUZ

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Gerçekten acımız sonsuz. Büyük devlet adamı, bizim önderimiz, kendisiyle uzun süre çalışma olanağı bulmaktan gurur duyduğum sayın Ecevit'i yitirdik. Ama inanıyorum ki sayın Ecevit'in fikirleri bu ülkede sonsuza kadar bize yol göstermeye devam edecek''
dedi.

Zeki Sezer, Ecevit'in ölüm haberinin ardından geldiği Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesinden çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sezer, şunları kaydetti: ''Gerçekten acımız sonsuz. Ne yazık ki bugün 22.40 itibariyle büyük devlet adamı, bizim önderimiz, kendisiyle uzun süre çalışma olanağı bulmaktan gurur duyduğum sayın Ecevit'i yitirdik. Ama inanıyorum ki Sayın Ecevit'in fikirleri bu ülkede sonsuza kadar bize yol göstermeye devam edecek. Bu dolu dolu, başarıyla, felsefi altyapısıyla, dolu dolu bir hayatı Türk milletine adamıştı. Türk milletinin başı sağ olsun ve ben böyle bir haberi, böyle bir bilgiyi sizlere ulaştırmakla görevli oldum şu anda. Herhalde hayatımın en zor işini, en zor görevini yapıyorum. Bütün milletimize baş sağlığı diliyorum. Ecevit, sonsuza kadar fikirleriyle aramızda yaşayacaktır.''

CHP LİDERİ BAYKAL: HEPİMİZİN ÖĞRETMENİYDİ
     
Sebahat Karakoyun  bildiriyor - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatından ''büyük üzüntü'' duyduğunu belirterek, ''Siyaseti ilkeli götürmeyi esas alan bir liderdi, hepimizin öğretmeniydi.'' dedi.

Baykal, Ecevit'in ölüm haberini, Sosyalist Enternasyonal Konseyi toplantısına katılmak üzere bulunduğu Şili'nin başkenti Santiago'da aldı.

Baykal, yarın başlayacak toplantı öncesinde Şili Devlet Başkanı'nın liderler için verdiği akşam yemeğine katılmadan hemen önce Bülent Ecevit'in ölüm haberini öğrendi. Deniz Baykal, Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'e bir mesaj göndererek üzüntülerini iletti.

Mesajında, programını keserek cenaze törenine yetişmeye çalışacağını ifade eden Baykal, Rahşan Ecevit'in şahsında DSP'ye, Türkiye'ye ve sosyal demokrasiyi esas alan uluslararası camiaya baş sağlığı diledi.

Ecevit'in vefatından ''büyük üzüntü'' duyduğunu belirten Baykal, şunları kaydetti: ''Rahatsızlandığında 'Sayın Genel Başkanım artık kucaklaşalım' demiştim. Ne yazık ki bunu gerçekleştirmek mümkün olmadı. Programımı keserek cenaze törenine yetişmeye çalışacağım.

Ecevit, bir tarihi dönemin temsilcisiydi. Siyasi yaşamını ülkenin bağımsızlığı, dürüstlüğü ve onuru üzerine kurmuş bir liderdi. Herkesin ve ülkemizin yaşamında siyaset üslubunun oluşumunda çok özel bir yeri olan liderdi.

Siyasi üslubun, siyasi değerlerin oluşmasında kişisel değerleri her şeyin üstünde değil ulusal değer ve onuru har şeyin üstünde tutarak siyasi mücadelesini sürdürdü ve siyasi üslubumuzun gelişmesine tarihi anlamda onur katan ve bu süreci belirleyen bir önder olarak yaşamını sürdürdü.

Her zaman ulusal onuru evrensel değerlerle kaynaştırarak siyasi yaşamını sürdüren, siyaseti ilkeli götürmeyi esas alan bir liderdi. Hepimizin öğretmeniydi. Siyaseti kapalı kapılar arkasında yapmayı reddeden ve bunu yaşamı boyunca engellemeyi de esas alan, bağımsızlıkçı, ulusal onuru her şeyin üstünde tutan bir lider olarak kaybı Türkiye için olduğu kadar uluslararası siyaset camiası için de önemli kayıptır. Bir tarihi dönemin kapanışıdır''

SHP LİDERİ KARAYALÇIN: DEMOKRASİ SEVDALISIYDI
 
Karayalçın, Ecevit'in vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin çok değerli ve dürüst bir devlet adamını kaybettiğini belirtti. Ecevit'in hayatı boyunca halkına hizmeti rehber edindiğini, bir demokrasi sevdalısı olduğunu vurgulayan Karayalçın, şunları kaydetti: ''Ecevit'in, siyasi olarak önemli özelliklerinden birisi de ülke çıkarları için siyasette uzlaşmayı ön planda tutmasıydı. Bizler, şimdi, Ecevit'in 1960'lı yıllarda yaptığı gibi yine güçlü bir şekilde solcu olduğumuzu söyleyebilmeliyiz. Ecevit'in 10 Mayıs 2006 tarihli çağrısında dediği gibi solda birlikteliği savunabilmeliyiz ve bunu hayata geçirebilmeliyiz. ''
 
ULUSALCI YAKLAŞIM
 
Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal da mesajında Bülent Ecevit'in ''Türk siyasal yaşamından bir yıldız gibi kayıp gittiğini'' belirterek, şunları kaydetti: ''Özellikle dış politika sorunlarına ulusalcı yaklaşımı, Kıbrıs davasındaki kararlı ve tutarlı davranışı, afyon ekiminin yasaklanmasıyla ABD'nin silah ambargosu konularındaki onurlu tutumu ve Avrupa Birliği ilişkilerindeki duyarlı tepkileri dolayısıyla sürekli bir örnek olmaya devam edecektir.'' Bu arada, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk de yayımladıkları mesajlarda Bülent Ecevit'in vefatından dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdiler.
 
RAUF DENKTAŞ: KKTC ÇOK ŞEY BORÇLU
 
KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ''Barış harekatı yapılmamış olsaydı, bugün Kıbrıs'ta tek bir Türk kalmamış olacaktı'' dedi. Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen ''4. Uluslararası Türk Dünyasında Maniler Sempozyumu''nun onur konuğu olarak Fethiye'ye gelen Denktaş, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ecevit'in çok değerli bir devlet adamı olduğunu ifade eden Denktaş, ''Ecevit, Türkiye'nin, her baskıya boyun eğmeyeceğine, hakkını aramak için kararlılıkla hareket edeceğine dünyayı inandırmıştır. Barış Harekatı'nı barış için yapmıştır''' diye konuştu. Ecevit'i hiç unutmayacağını belirten Denktaş, şöyle konuştu: ''Kıbrıs Türkleri açısından zannedersem 'Ecevit' dendiğinde barış harekatını ve dolayısıyla doğum günümüzü hatırlayacağız. Barış harekatı yapılmamış olsaydı, bugün Kıbrıs'ta tek bir Türk kalmamış olacaktı. Ecevit, Kıbrıs'ın önemini bilen bir kişiydi. Ecevit, bana göre unutulmaz bir lider, büyük bir başbakan, bir devlet adamı... Allah rahmet eylesin.''
 
ESKİ DEVLET BAKANI FİKRET ÜNLÜ
 
Eski Devlet Bakanı ve CHP İstanbul Milletvekili Fikret Ünlü, vefat eden eski başbakanlardan Bülent Ecevit için ''Bugünkü ödül yönetmeliğinin temelleri Ecevit'in başbakanlığı döneminde atılmıştır'' dedi. Ecevit'in başbakanlıkları döneminde kendisinin bir çok üst görevlerde bulunduğunu ifade eden Ünlü, ''Ecevit, spora çok meraklıydı. Başarılı sporcuların ödüllendirilmesinden yanaydı. Bugünkü ödül yönetmeliğinin temelleri de Ecevit'in Başbakanlığı döneminde atılmıştır'' diye konuştu. Bülent Ecevit'in, A Milli Futbol Takımı'nın Dünya Kupası'nda aldığı başarılı sonuçlara çok sevindiğini belirten Ünlü, ''Kendisi milli takımımızın oynadığı her maç sonrası beni arayarak futbolcuları kutlardı ve hepsine teker teker sevgilerini iletmemi söylerdi'' dedi. Ünlü, ayrıca Bülent Ecevit'in herhangi bir takımın taraftarı olmadığını, milli takımı tuttuğunu, ancak Beşiktaş'a karşı bir sempatisinin olduğunu söyledi.
 
 
Eski Devlet Bakanı Melda Bayer de yaptığı açıklamada, ''Bülent Ecevit, bütün takımlara eşit yaklaşırdı'' dedi. Bayer, ''Sayın Ecevit, bütün takımları severdi, ancak 'Hangi takımı tutuyorsunuz' diye sorulduğunda, 'Beşiktaş'ta doğmuşum' şeklinde cevaplandırırdı'' diye konuştu. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de Bülent Ecevit'in herhangi bir takıma karşı aşırı bir sevgisi olmadığını, bütün takımlara eşit mesafede olduğunu belirterek, ''Kendisi spora düşkündü, ancak politikayla o kadar iç içeydi ki bu yüzden spora pek vakit ayıramazdı. Sanırım Beşiktaş'a karşı ayrı bir sevgisi vardı'' diye konuştu. 
 
ORHAN ERİNÇ: YERİ DOLDURULAMAZ
 
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Bülent Ecevit'in, arkasında doldurulması zor bir boşluk bırakarak aramızdan ayrıldığını bildirdi. Erinç, yaptığı yazılı açıklamada, ''Kıdemli meslektaşımız, Cumhuriyet tarihimizin seçkin devlet, kültür ve sanat adamı sayın Bülent Ecevit'i yitirmenin üzüntüsünü yaşıyoruz'' dedi. Bülent Ecevit'in, Türkiye'nin son dönemdeki en uzun soluklu siyaset ve devlet adamı olduğunu ifade eden Erinç, şunları kaydetti: ''Ecevit, arkasında doldurulması zor bir boşluk bırakarak aramızdan ayrılmıştır. Başarılarının unutulmayacakları arasında, işçilerin çalışma ve örgütlenme haklarının tanınmasında öncülük etmesi, Kıbrıs Barış Harekatı, laik cumhuriyeti her koşulda savunmuş olması ve dürüstlüğü öncelikli yer almaktadır. Kendisini saygı ve sevgiyle anıyor, eşine, siyaset dünyamıza, meslektaşlarımızla sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.''
 
HİSARCIKLIOĞLU: BÜYÜK BİR DEVLET ADAMINI YİTİRDİK
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bülent Ecevit'in vefatı ile Türkiye'nin büyük bir devlet ve siyaset adamını kaybettiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu mesajında şu görüşlere yer verdi: ''Bülent Ecevit'in engin tecrübesi ile Türk siyasi hayatına ve demokrasiye yıllardır verdiği büyük emeği, nezaketi, saygın duruşu ve tarihimizde hakettiği yeri alacak hayatı, genç kuşaklara daima örnek olacaktır. Büyük Önder Atatürk'ün emaneti Türkiye Cumhuriyeti'ne ve milletimize, büyük devlet adamı kimliği ve kişiliği ile yaptığı hizmetler, toplumsal barışın sağlanması yolunda çizdiği tutarlı yol ve iş dünyasının sorunlarının çözümü için gösterdiği olumlu yaklaşımları Türk özel sektörü tarafından da saygıyla anılacaktır. Kendisine Allahtan rahmet, hayat arkadaşı Rahşan Ecevit'e, Demokratik Sol Parti camiasına ve yüce Türk milletine başsağlığı diliyoruz.
 

 
AĞAR: BASKILARA BOYUN EĞMEDİ
 
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Bülent Ecevit'in ”dayatma ve baskılara” boyun eğmediğini söyledi. Mehmet Ağar, Bülent Ecevit’in yaşamını yitirmesi nedeniyle yayınladığı mesajında, Bülent Ecevit’in büyük bir siyaset ve devlet adamı olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Bülent Ecevit, karşılıklı saygı, nezaket, terbiye ve efendice davranış çerçevesinde, Türk siyaset sahnesinde görev üstlenen bireylerin görüş ve inançlarını özgürce nasıl ortaya koyup ifade edebileceğini ve halkımız nezdinde etkinlik sağlayabileceğini göstermiş ve ispatlamış olan büyük bir siyaset ve devlet adamı idi. Gerek siyaset alanında gerekse özel yaşamında doğruluk, şeffaflık ve dürüstlüğü ile örnek olmuş ve bu ilkelerini yaşamı boyunca korumuştur. Dayatma ve baskılara boyun eğmeksizin, demokrasi ve özgürlükler yolundaki çizgisini kararlılıkla korumasını bilmiştir.”
 
AHMET TÜRK'TEN TAZİYE MESAJI
 
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Bülent Ecevit’in yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duyduklarını söyledi. Ahmet Türk, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in yaşamını yitirmesi nedeniyle yayınladığı mesajında, “Demokratik Toplum Partisi olarak, DSP onursal Başkanı ve eski Başbakanlardan Sayın Bülent Ecevit’in ölümünden derin üzüntü duyduk. Ecevit ailesi ve DSP camiasının acısını paylaşıyor, Sayın Rahşan Ecevit’e, DSP Genel Başkanı Sayın Zeki Sezer’e ve DSP camiasına başsağlığı diliyoruz” dedi.
 

 
YAZICIOĞLU'NDAN ÖVGÜ
 
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Bülent Ecevit’in "en çok üstünde durulması gereken yanının demokrasi uğruna verdiği mücadeleleri ve sağlam duruşu olduğunu" belirtti.
Yazıcıoğlu, Ecevit’in vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, şunları kaydetti: "Onun renkli yaşamı, devlet adamlığı, mücadeleleri ve hayatıyla ilgili çok şey söylenecektir. Bana göre, en çok üstünde durulması gereken yanı demokrasi uğruna verdiği mücadeleleri ve sağlam duruşudur. Siyasi duruşunda ilkeli, ilişkilerinde nezaket sahibiydi. Gösterişsiz bir yaşamı vardı." Muhsin Yazıcıoğlu, Ecevit’in bir siyaset ve devlet adamı olarak ülkeye uzun yıllar hizmet etmiş kişi olduğunu dile getirdi.


HİKMET ÇETİN: KENDİSİNDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM

Rahşan Ecevit’e taziyelerini bildiren ve Ecevit’in 1980 öncesi çalışma arkadaşı Hikmet Çetin, “Büyük üzüntü” duldum dedi. Hikmet Çetin, Rahşan Ecevit’in iyi olduğunu söyledi ve Ecevit’in nerede toprağa verileceğinin henüz kesinleşmediğini açıkladı. Hikmet Çetin, Ecevit’i en son Afganistan’daki görevine gitmeden önce Oran’daki evinde ziyaret ederek 2 saat görüştüğünü söyledi. Çetin, “Ecevit bana Afganistan’daki görevimle ilgili bilgilerini ve önerilerini aktardı. Ondan çok yararlandım. Ecevit’in kaybından derin üzüntü duydum” demekle yetindi.

MUMCU: BENİM İÇİN BİR VİCDAN ADAMIYDI

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Mumcu, mesajında şunları kaydetti: ''Çocukluğumun Karaoğlanı, gençliğimin onuruyla direnen adamı, siyaset yıllarımın Başbakanı Ecevit, benim için bir vicdan adamıydı. O, bir şeyin ne ve nasılından çok ne için olduğu ile ilgilenir, kararını, duruşunu aklından çok vicdanına danışarak ortaya koyardı. Siyasetçiliğin gölgesinde kalan şairliği aslında onun gerçek kimliğiydi ve aklettiğinden çok hissettiği gibi siyaset yapıyordu. Ecevit, ruhu olan bir Başbakandı. Ecevit nezaketi gösteren değil, yaşayan bir adamdı. Pek çok kişi için kolayca söyleniveren 'beyefendilik' onun her hali ile vasfıydı.'' Ecevit ile dünyaya çoğunlukla aynı pencereden bakmadıklarını, ancak aynı pencereden baktıklarında görmeyi istediklerinin tamamen aynı olduğunu dile getiren Mumcu, ''Hayatına çok yakışan iki sözcük, bir hayatı öylece vermek için yeterlidir: İnsanca ve hakça... Ecevit yaşadı, yaşamı bu iki kelime ile anladı, anlamlandı ve anlamlandırıldı. Anısı, bu iki sözcük gibi ebedi olacaktır. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Eşi, gönüldaşı ve yoldaşı Rahşan Hanımefendi'nin ve uğruna yol yürüdüğü milletimizin başı sağ olsun'' dedi.


BAKAN TÜZMEN TOPLANTISINI İPTAL ETTİ:

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in basın toplantısı, Bülent Ecevit'in vefatı nedeniyle iptal edildi. Tüzmen, yaptığı yazılı açıklamada, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatı dolayısıyla, ''Bu acılı günde'' şahsına yönelik asılsız iddialarla ilgili basın toplantısı yapmayı uygun görmediğini belirtti. Tüzmen, açıklamasında şöyle dedi: ''Büyük bir devlet adamını, büyük bir lideri, karşısındakilerin bile hakkını teslim ettiği bir siyasetçiyi kaybettik. Kendisi, siyasetteki nezaketiyle örnek olacak bir insandı. Kendisi başbakan iken ben Dış Ticaret Müsteşarıydım. Onunla Amerika ziyaretinde zorlu kota müzakereleri yapmıştık. Bu acılı günde şahsıma yönelik asılsız iddialarla ilgili basın toplantısı yapmayı uygun görmüyorum. Herkesin başı sağolsun.'' Tüzmen, iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yapacağını da kaydetti.


ERDAL İNÖNÜ: RAKİBİNE BİLE SAYGILIYDI

Prof. Dr. Erdal İnönü, eski Başbakan Bülent Ecevit'in kararlı bir siyaset adamı olduğunu ve ülkeye çok hizmet ettiğini belirterek, ''Babamla mücadele etti, ama saygısını hiçbir zaman elden bırakmadı. Benim de kendisine saygım hep devam etmiştir'' dedi.

Erdal İnönü, Bülent Ecevit'in ölüm haberini büyük bir üzüntüyle duyduğunu ifade ederek, ''Çok üzüldüm, ülkemizin siyaseti için büyük bir kayıp. Türkiye'de kararlı bir siyaset adamıydı rahmetli Ecevit. Ülkeye çok hizmet etti. Kendisini saygıyla, rahmetle anıyoruz. Başımız sağolsun'' diye konuştu. İnönü, Ecevit'in kendisinin 40 yıllık arkadaşı olduğunu hatırlatarak, Ankara'da üniversiteye asistan olarak başladığı dönemde, Bülent Ecevit ile bir sanat derneğinde sık sık bir araya geldiklerini anlattı. Ecevit'in o dönem henüz siyasete girmediğini belirten İnönü, ''Sonradan siyasete girdi, ama sanatla ilgisi hep devam etti. Böyle bir konuda beraber çalışmaktan çok mutlu olmuştuk. Sanata meraklı bir genç olarak o zaman edebiyata ve resme de meraklıydı. Ondan sonra siyasete girdi, CHP'de çalıştı. Babamla beraber çalıştı. Sonradan karşı bir durum ortaya çıktı. Babamla mücadele etti, ama saygısını hiçbir zaman elden bırakmadı. Benim de kendisine saygım hep devam etmiştir'' dedi. Erdal İnönü, Bülent Ecevit'in Türk siyasetindeki yerinin doldurulamayacağını ve artık arkadaşlarının onsuz siyaset yapacaklarını ifade ederek, ''Sevenlerinin ve bütün milletimizin başı sağolsun. Ailesine başsağlığı diliyorum, Rahşan Hanım'a başsağlığı diliyorum'' diye konuştu.

TÜRK-İŞ: UNUTMAYACAĞIZ

Türk-İş Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada, ''Türk işçisinin Bülent Ecevit'i hiçbir zaman unutmayacağı'' belirtildi. Açıklamada, Bülent Ecevit'in Türk siyasetine büyük hizmetlerde bulunduğu ve vefatının Türk-İş topluluğunda büyük üzüntüye neden olduğu dile getirildi. Açıklamada, şöyle denildi: ''Başta Kıbrıs davamız olmak üzere, ülkemizin ulusal çıkarlarını her zaman özveriyle savunmuş, ömrünü ülkesine ve halkına adamış değerli devlet adamı Bülent Ecevit'in vefatı ülkemiz için büyük bir kayıptır. Siyası yaşamı boyunca işçi hak ve özgürlükleri için çaba gösteren, çalışanlar için çok önemli yasaların çıkarılmasına büyük katkısı olan Bülent Ecevit, bu yönüyle Türk işçilerinin kalbinde her zaman hak ettiği yeri almıştır. Türk işçisi Bülent Ecevit'i hiçbir zaman unutmayacaktır.''


DEMİREL: HİZMETLERİ UNUTULMAYACAK

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Demirel, ayrıca Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'i de telefonla arayarak, başsağlığı dileklerini iletti. Demirel, yayınladığı başsağlığı mesajında şunları kaydetti: ''Ülkemizin değerli devlet ve siyaset adamlarından, eski Başbakanlardan Sayın Bülent Ecevit'in vefatını teessürle öğrendim. Muhterem eşleri Rahşan Ecevit'e, kendisini sevenlere ve milletimize başsağlığı diliyorum. Uzun süren devlet ve siyaset hayatında yapmış bulunduğu hizmetler hatırlanacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet diliyor, milletimize taziyelerimi sunuyorum. Saygılarımla.''


ARINÇ: NEZAKETİ VE DÜRÜSTLÜĞÜ ÖRNEKTİ

TBMM Başkanı Bülent Arınç, eski Başbakan Bülent Ecevit'in hayatı boyunca nezaketi ve dürüstlüğü ile tanınmış ve bu özelliklerini en kritik dönemlerde dahi koruyabilmiş bir lider olduğunu belirtti. Arınç, yayınladığı başsağlığı mesajında, ''Ömrünün büyük bölümünü milleti ve devletine hizmet için geçiren'' Ecevit'in vefatından dolayı derin üzüntü duyduğunu belirtti. Arınç, şunları kaydetti: ''İnanıyorum ki, ülkemizin siyasi yaşamında saygın bir yeri olan Bülent Ecevit'in adı, milletimizin hafızasından asla silinmeyecektir. Bülent Ecevit, hayatı boyunca nezaketi ve dürüstlüğü ile tanınmış ve bu özelliklerini en kritik dönemlerde dahi koruyabilmiş bir liderdi. Siyasi yaşamının yanı sıra gazetecilik ve şairlik kimliğiyle milletimizin gönlünde müstesna bir yeri olan merhum Ecevit'in, artık aramızda bulunmayacak olması, büyük bir kayıptır. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, uzun yıllar beraber çalıştığı partili dostlarına ve tüm milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Hepimizin başı sağ olsun.''


İSMAİL CEM: GÖNLÜMÜZDE YAŞAYACAK

BÜLENT Ecevit’in mücadele arkadaşı İsmail Cem, "Biz 1970’lerde çok yakındık. Ben milliyette yazı yazmaktaydım, İstanbula geldiğinde benim evime gelirdi, beraber yemek yerdik. 1974 ’te koalisyon hükümeti sırasında beni TRT Genel Müdürlüğü’ne getirdi. Mesela Türkiye’de, partilerin yeniden kurulduğu dönemde, kişiliğiyle sosyal demokratları biraraya getirmek için çalıştı. Turan Güneş’le Deniz Baykal ile birlikte, günümüzde Ecevit’in cesur davranışı, en zor durumlarda doğru kararı almış özellikle Avrupa Birliği sürecinde, doğru kararlar almıştır. ’Hayır’ demesini bilen, yeri doldurulamayacak, müstesna bir kişiliktir. Yürekli, saygıdeğer ve dürüst kişiliğiyle gönüllerimizde yaşamaya devam edecektir."

Yabancı haber ajansları, Bülent Ecevit’in ölümünü acil koduyla dünyaya duyururken, tecrübeli siyasetçinin hayat hikayesini de yayınladılar.

AP: Türkiye"yi Batı"ya yönlendirdi

Amerikan haber ajansı AP, Ecevit"in, Kıbrıs harekatı emrini veren ve Türkiye"yi yıllardır Batı"ya yönlendiren bir lider olduğunu bildirdi.

Ajansın, Ecevit"in Türkiye"de yarım yüzyıl boyunca siyasi bir güç olduğunu vurgularken, beş kez başbakan seçilen sembol siyasetçi hakkında "sosyalist" tanımını kullandı.

AP, Ecevit"in genç bir sol lider olarak siyaset sahnesine çıktığı yıllardan, 1980 darbesi sırasında hapsedilişine ve ardından 90"ların sonundaki geri dönüşüne kadar olan hayatını özetledi ve Ecevit"in, hayatı boyunca, Türk kamuoyundaki "dürüst ve yolsuzluktan uzak" imajını koruduğunu yazdı.

REUTERS: Kıbrıs kahramanı

İngiliz haber ajansı Reuters ise, Bülent Ecevit"in, 1999 yılında Türkiye"ye AB üyeliğini kazandıran isim olarak tarihe geçtiğinin altını çizdi.

Ecevit"in sol görüşlü bir milliyetçi ve bir şiir tutkunu olduğunu belirten Reuters, "Kıbrıs Kahramanı"nın AKP"nin çıkışını "rejime yönelik bir tehdit" olarak gördüğünü de vurguladı.

AFP: Sosyal demokrasinin babası

Fransız haber ajansı AFP de, "Türkiye"deki sosyal demokrasinin babası" olarak tanımladığı Ecevit"in ölümünü acil koduyla dünyaya duyurdu.

AFP, "Karizmatik politikacının inançlı takipçilerinden oluşan gruplar, hastane bahçesinde sıfır derecenin altındaki soğuğa göğüs gererek, çoğu ağlayarak bekliyorlar" diye yazdı.

Yabancı gazete ve televizyonlar da, üç büyük ajansın servise koyduğu haberleri internet sitelerinde yayınladılar.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?