banner39

Bülent Ecevit toprağa verildi

Eski Başbakan Bülent Ecevit GATA ve TBMM'de düzenlenen törenlerin ardından Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bülent Ecevit toprağa verildi
Türkiye, eski Başbakan Bülent Ecevit’i son yolculuğuna uğurladı. Ecevit’in naaşı GATA, DSP Genel Merkezi ve TBMM’de düzenlenen törenlerin ardından Devlet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ankara'daki törene onbinlerce kişi katıldı. Bülent Ecevit için ilk tören Gülhane Askeri Tıp Akedemisi’nde yapıldı.GATA morgunun bulunduğu ve çıkışı “Cennet Kapısı” olarak adlandırılan salonda törene katılanlar toplandı.
Törene, Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, üst düzey askeri personel katıldı. Ecevit’in Türk bayrağına sarılı tabutu askerlerin omuzunda salondaki katafalka konuldu.
Ecevit’in naaşını partililer GATA’nın nizamiyesinden çıkarken alkışlarla uğurladı. Bu sırada bazı vatandaşların ağladığı görüldü. Cenaze aracının ön camına Ecevit’in kasketli, el sallayan portre fotoğrafı yerleştirildi.

DSP GENEL MERKEZİ’NDEKİ TÖREN
Ecevit’in naaşı, sabah saatlerinde GATA’dan alınarak, ilk törenin yapılacağı DSP Genel Merkezi’nin önüne getirildi. Burada gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşunun ardından DSP Genel Başkanı Zeki Sezer tarafından bir anma konuşması yaptı.
TBMM’DE DÜZENLENEN TÖREN
Bülent Ecevit, TBMM’den de devlet töreniyle uğurlandı. Tören dolayısıyla TBMM tarihi günlerinden birini yaşarken, ana binanın giriş merdivenleri törene katılanlarca tamamen doldu.
Ecevit'in naaşını DSP Genel Merkezi'nde binlerce partili karşıladı.
 
Meclis’teki törene, eşi Rahşan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eski Cumhurbaşkanları Kenan Evren ve Süleyman Demirel, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Hürparti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ABD Büyükelçisi Ross Wilson da katıldı.
TBMM'deki törende devlet erkanı bir araya geldi.


VATANDAŞLARDAN LAİKLİK MESAJI

Ecevit için daha sonra, uzun yıllar görev yaptığı Büyük Millet Meclisi’nde tören düzenlendi. Meclis’teki törenin ardından, Ecevit’in naaşı, Kocatepe Camii’ne getirildi.

Ecevit’in naaşı camiye getirildiği sırada havaya güvercinler uçuruldu. Bu sırada vatandaşlar da “Halkçı Ecevit”, “Türkiye Laiktir Laik Kalacak” şeklinde sloganlar attı ve alkışladı. Bülent Ecevit’in naaşı, askerler tarafından, Ecevit’in fotoğrafını taşıyan bir asker eşliğinde alkışlar arasında cenaze namazının kılınacağı bölüme götürülerek, musalla taşına konuldu. Tören sırasında hükümete de protestolar vardı.

CENAZE ARABASINA KALABALIK ENGELİ
Başkentliler ve Türkiye’nin çeşitli illerinden vatandaşlar, cenazeyi, karanfillerle selamladı. Rahşan Ecevit; cenaze Devlet Mezarlığı’na ulaşana kadar, yaklaşık 2,5 saat cenaze arabasının arkasından yürüdü.

ECEVİT’İN SON DURAĞI
Ecevit’in mezarına 81 il ve KKTC’den kavanoz içerisinde getirilen topraklar, DSP il başkanları tarafından serpildi.


Ecevit’in cenazesi, Devlet Mezarlığı’nda düzenlenenen törenin ardından, “Simge” olarak adlandırılan anıttan geçirildikten sonra, anıtın sağ tarafında bulunan boş mezarlardan birine defnedildi.

Bu arada, tabutun üzerinden alınan bayrak katlanarak kırmızı bir kadife kutuda Rahşan Ecevit’e teslim edildi.
VATANDAŞLAR MEZARA KOŞTU

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in mezarı, definden sonra ziyarete açıldı. Devlet Mezarlığı’ndaki defin işleminin ardından, korteje katılan vatandaşların Ecevit’in mezarını ziyaret etmelerine izin verildi. Bazı vatandaşlar Ecevit’in kabrine kırmızı ve beyaz karanfiller, Türk bayrağı bıraktılar.

Bazı vatandaşların, Ecevit’in mezar taşını öptükleri, bazılarının yanlarında getirdikleri toprakları Ecevit’in mezarına koydukları, bazılarının ise Ecevit’in mezarından toprak aldıkları görüldü.

DEVLET PROTOKOLÜ

TBMM'deki devlet töreninde, Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümet, muhalefet, ordu ve yargı üyelerinin yanı sıra hazır bulunan bazı isimler şöyle:
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eski Cumhurbaşkanları Kenan Evren ve Süleyman Demirel, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, eski DSP'li bakanlar Hüsamettin Özkan, Hasan Gemici, İstemihan Talay, Recep Önal, Melda Bayer ve Hikmet Sami Türk, MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, ABD Büyükelçisi Ross Wilson.
 
Törende, yabancı büyükelçiliklerin temsilcileri, eski parlamenterler, çok sayıda bürokrat ve Meclis personeli de hazır bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?