Bülent Yıldırım: Müdahale olursa 50 ülkeye olur

İHH Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, "İsrail'in gerçek yüzü ile karşılaşmak üzereyiz" dedi.

Bülent Yıldırım: Müdahale olursa 50 ülkeye olur


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 
 
'Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım' kampanyası kapsamında Kıbrıs'ın güneyinden Gazze'ye doğru seyreden 6 yardım gemisine 2 İsrail gemisinin yaklaştığı bildirildi.

Kıbrıs'ın 30 mil güneyinden Gazze'ye doğru giden 'Mavi Marmara' gemisi ile diğer 5 gemi, hız kesmeden İsrail'in tatbikat yaptığı alana doğru yoluna devam ederken İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı yetkilileri, gemide bulunanlara Kıbrıs açıklarında iki İsrail gemisinin kendilerine yaklaşmakta olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından gemide bulunanlara can yelekleri dağıtıldı. Gemi ise hız kesmeden Gazze'ye doğru yoluna devam ediyor.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve İHH yöneticileri, milletvekilleri, gazeteciler, STK temsilcileri ve gemide bulunan aktivistler birlikte açıklama yaptı.

Bülent Yıldırım, "İsrail'in gerçek yüzü ile karşılaşmak üzereyiz. Savaş gemilerini yola çıkardılar. Gördüğümüz 2 tane ama daha fazla da olabilir. Gemilerle bizi takip ediyorlar. Tabi ne yapacaklarını bilemiyoruz. Zannediyorum sabaha kadar sinir harbi yapacağız. Güç dengemiz iyi. İsrail'in filosunun yarısına karşı 6 tane sivil toplum kuruluşu gemisiyiz. Burada 50 tane ülkeden insan var. Eğer bir müdahale olur, tutuklama olursa 50 ülkenin şerefi yerle bir olmuştur. Onun için bu ülkeler kendilerini korumak ve gözetmek zorundadır." dedi.

Yıldırım, gece İstanbul ve Ankara'da eylem yapılması çağrısı yaptı.

Yıldırım, "Bunlar bu tacizi yaparken aynı karşılığı alması lazım. Eğer müdahaleyi sertleştirirse herkes kendi ülkesindeki ilişkileri gözden geçirmesi lazım. Biz burada kendi savunmamızı yapacağız. Bunun bir takım bedelleri olduğunu biliyoruz. Ama insanlık adına bu bedeli ödemeyi göze aldık. Biz geri atmayacağız. İsrail'in geri adım attığını da herkes görecek. İsrail'in yaptığı tam bir korsanlık. Bizim gemilere müdahale edip, bizleri de rehin alacak. Nasıl Amerika Somalili korsanlara müdahale etti; Türk gemileri de NATO adına Somali açıklarına gittiyse bu korsanlara karşı şimdi ne yapacaklar. Herkes seyredecek. Bir kere yola çıktık. İsteyen bizimle gelir, isteyen geri kalır. Ama inşallah burada insanlığın kazandığını hepimiz göreceğiz. Panik halinde heyecanlı değiliz. Çok sakiniz. Kendi tedbirlerimizi aldık." ifadelerini kullandı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 03:42
banner53
YORUM EKLE

banner39