banner39

Bulgaristan 'Meçhul Türk Askeri'ni yıktı-FOTO

Bulgaristan'ın Popovo ilçesine bağlı Slavyanovo kasabasında bulunan 'Meçhul Türk Askeri' anıtı yıkıldı.

Arşiv 02.10.2009, 11:28 02.10.2009, 15:25
Bulgaristan 'Meçhul Türk Askeri'ni yıktı-FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkenin ilk 'Müslüman' adıyla kurulan partisi olan Müslüman Demokrat Birliği Partisi'ninde çıkış yeri olan Slavyanovo'da Bulgar otoriteleri  'Meçhul Türk Askeri' anıtını yıktı.

Bulgaristan'ın Novinite sitesinin Darik Radyosu'na dayandırdığı habere göre Müslüman Demokrat Birliği partisi lideri Ali Üzeyirov'un kardeşi Üzeyir Üzeyirov'un finanse ettiği bu anıt belediye ekiplerince yıkıldı.

Üzeyirov'un Bulgaristan'da Slavyanovo kasabası'ndaki caminin karşısında bulunan anıtı "Bulgaristan Kızılay Örgütü" adıyla resmi kaydı bulunan yardımlaşma derneği üzerinden yaptırmıştı. İlk olarak anıtın üzerinde bulunan hilalin ortasına haç koyduran Bulgar yetkilileri daha sonra Bulgar Savcılığı'nın yapıyı kanunsuz olarak nitelemesi sonucu anıt yıkıldı.

Bulgaristan'da Tırgovişte'nin Popovo ilçesine bağlı Slavyanovo kasabası belediye başkanı Vassil Stoylov, Balkan Savaşı'nda ölen Osmanlı askerleri için dikilen anıt kanunsuz inşa edildiği gerekçesiyle yıktıklarını öne sürdü.

 

(Meçhul Türk Askeri Anıtı'nın ilk hali)

(Bulgar Hükümeti hilalin ortasına haç koydururken...)

(Meçhul Türk Askeri Anıtı'nın yıkım sonrası hali...)İsmi ve yaptırdığı meçhul Osmanlı askeri anıtı sebebiyle dikkatleri üzerine çeken "Bulgaristan Kızılay Örgütü"nün temsilcisi Atanas Yordanov, amaçlarının yoksul insanlara yardım etmek olduğunu kaydetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?