banner39

Bulgaristan müftülük duvarına 'Türklere ölüm' yazıldı

Bulgaristan'da son aylarda Müslümanlara ait okul, cami ve diğer binalara yönelik saldırıların artması endişelere yol açıyor.

Arşiv 18.02.2008, 16:11 18.02.2008, 16:17
Bulgaristan müftülük duvarına 'Türklere ölüm' yazıldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan'da Müslüman toplumunu temsil eden Bulgaristan Baş Müftülük binası duvarına "Türklere ölüm!" yazıları resmedildi.

Bulgaristan Baş Müftüsü Mustafa Aliş Haci yaptığı açıklamada, "Bu hareketler bizi rahatsız ediyor. Hemen her ay dinimizle ilgili cami, okul ve diğer binaların saldırıya uğraması endişelerimizi artırdı." dedi.

45 yaşındaki müftü, Bugaristan hükümetine çağrıda bulunarak saldırgan grafitileri müftülük binası duvarına resmedenlerin bulunması için tedbirler almasını istedi.

Türkleri tehdit içeren yazıların cuma günü müftülük duvarına yazıldığı tahmin ediliyor..

2001 nüfus sayımına göre, 7.6 milyonluk Bulgaristan nüfusunun yüzde 12'si Müslüman. Yüzde 90'ı Hıristiyan Ortodoks olan Bulgaristan'da en büyük azınlık yüzde 10 ile Türkler. Bulgaristan 2007'de Avrupa Birliği'ne katıldı.

Müslüman toplum içinde sonradan Müslüman olan Bulgarlar( Pomaklar) ve müslüman Çingeneler de bulunuyor.

Bulgaristan'da 1989'da Kümünizmin yıkılmasından beri çeşitli etnik ve dini gruplar barış içinde yaşıyor.

Türk etnik grubun oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi azınlık partisi 2001'den beri büyük koalisyon hükümeti ortağı olarak yönetimde yer alıyor.

Ancak 2005'te milliyetçi Ataka partisi politika sahnesinde yer aldı. Genel seçimlere "Hükümette Türkleri İstemiyoruz" şeklinde sloganlarla girdi. Bugün 240 sandalyeli parlamentoda Ataka partisinin 11 üyesi bulunuyor.

Ataka partisi lideri Volen Siderov 2006 devlet başkanlığı seçimlerinde Devlet Başkanı Georgy Parvanov'a karşı yarıştı.

Sırbistan ile sınır olan ve Kosovo'nın çok yakınında yer alan Bulgaristan, Kosovo'nın bağımsızlığını ilk tanıyacak ülkeler arasında olmayacağını açıkladı. Kosova'nın nüfusunun büyük bir kısmı Müslümanlardan meydana geliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?