banner15

Bulgaristan: Osmanlı bize soykırım uyguladı

Bulgaristan'da aşırı milliyetçiler Osmanlı'nın kendilerine soykırım uyguladığını iddia etti.

Bulgaristan: Osmanlı bize soykırım uyguladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, aşırı milliyetçi ATAKA Partisi'nin ortaya attığı, "Osmanlı döneminde, Bulgarlar'a soykırım uygulandığı" iddiasıyla bir anma günü belirlenmesine sıcak baktığını söyledi.

Borisov, bir internet sitesine yaptığı açıklamada, "kişisel olarak, Bulgarlar'a soykırım uygulandığına inanıyorum ve soykırım günü ilan edilmesine destek verebilirim" dedi. Borisov'un kurduğu hükümete dışarıdan şartsız destek veren tek parti olan ırkçı ATAKA partisi, parlamentonun 14 Temmuz'daki ilk oturumunda, bu konuda bir karar tasarısının kabul edilmesini önermişti.

Borisov, ATAKA Partisi'nin, devlet radyo ve televizyonunda Türkçe haber yayınlarının kaldırılmasına ilişkin yaptığı bir başka öneri içinse, parlamento grupları arasında görüşmeler yapılması gerektiğini söyledi.

ATAKA Partisi, ayrıca, seçmeli ders olarak uygulanan Türkçe eğitimin kaldırılmasını ve camilerde hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını da istiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram  DEMİR
Bayram DEMİR - 10 yıl Önce

Bay Borisov insanları kışkırtacağına tarihini doğru okusa daha iyi olur kanaatindeyim.Eğer OSMANLI GEREK BULGARİSTAN'DA VE GEREKSE YÖNETTİĞİ DİĞER BÇÖLGELERDE SOYKIRIM VE SAİMİLASYON UYGULASAYDI BUGÜN AVRUPANIN YARISI TÜRKÇE KONUŞAN İNSANLARDAN OLUŞURDU VE KENDİSİ DE DEDELERİNİN TÜRK TARİHİNE NE BÜYÜK HİZMETLER VERDİĞİNİ ANLATMAKLA GEÇİRİRDİ BÜTÜN VAKTİNİ!

osman
osman - 10 yıl Önce

osmanli seni adam etmek istedi, ama sen adam olcak bir tarfini bulamayinca, sana örnek olabilecek insanlar birakti, ama sen yine adam olmadin. emenilerden ne kadar para aldin, bunu idda etrmek icin. be serefiz, senin elinden halen cekiyoruz, gurbetcilerin senin elinden neler cekiyor, sende kendini sen adamdanmi saniyorsun, ruslarin kölesi!

KamilCOŞKUN
KamilCOŞKUN - 10 yıl Önce

Bayram beye aynen katılıyorum.Siyasi çıkarları uğruna asırlarca ekmeğini yedikleri ve sancağı altında güvenle yaşadıkları OSMANLI'ya dil uzatmayı marifet zannediyorlar.Dünyadaki bir avuç kendini bilmez iftiracılar gibi soykırım diye bir gün belirleyeceklermiş.Siz önce JİVKOV döneminde TÜRK'lere uyguladığınız soykırım ve asimilasyon çalışmalarının hangi gün anılacağına karar verin.Ondan sonrada yüzünüz kalırsa ki bence OSMANLI'ya dil uzattığınıza göre sizde yüzde yok,ortaya çıkında konuşun.Birkaç neidüğü belirsiz soytarının isteğiyle OSMANLI'yı konuşmak sizemi kaldı.Siz kendi rezilliklerinize bakın önce.

banner39

banner36

banner37

banner35