banner15

Bulgaristan ve Romanya AB üyesi 

Romanya ve Bulgaristan, AB'ye resmen üye olmalarını havai fişeklerle kutladı. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin sayısı 27'ye yükseldi.

Bulgaristan ve Romanya AB üyesi 

Romanya ve Bulgaristan için 2007'nin ayrı bir önemi var. İki ülke de yeni yılda Avrupa Birliği üyesi oldu. Birliğin artık 27 üyesi var.

AB bayrakları ile donatılan Sofya ve Bükreş sokaklarında halk yeni yılla birlikte AB üyeliğini de kutladı.
 
Romanya'nın başkenti Bükreş'te kutlamaların adresi hükümet sarayı oldu.
 
Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ve Başbakan Calin Tariceanu ülkelerinin üyeliğini AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile kutladı.
 
Sofya'da Battenberg meydanında düzenlenen kutlamaya onbinlerce kişi katıldı.
 
AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn her iki ülkeyi de demokrasiyi güçlendirdikleri, adalet sistemini daha etkin ve bağımsız bir hale getirdikleri için kutladı.
 
İki ülke de düzenli rapor verecek
 
Ancak iki ülkeyi de zorlu bir süreç bekliyor. Hem Romanya hem de Bulgaristan her altı ayda bir birliğe reformların uygulamasıyla ilgili rapor vermek zorunda. Aksi takdirde ekonomik yardımlar askıya alınacak.
 
Romanya ve Bulgaristan'ın katılımıyla birliğin üye sayısı 27'ye yükseldi. Ayrıca AB'nin nüfusuna 30 milyon kişi daha eklenmiş oldu.
 
Romanya Başbakanı Calin Tariceanu, AB'ye üyelik sürecini tamamlamanın çok zor olduğunu söyledi.
 
Yolsuzlukla mücadele sınavı 
 
Tariceanu, şimdi de bir sonraki aşama olan gerçek entegrasyon sürecini aşmaları gerektiğini belirterek, "Siyasi istikrar ve refah temelinde kurulmuş sağlam bir ülke olarak, sonuçlarımızı iyileştireceğiz" ifadesini kullandı.
 
16 yıl önce sosyalist sistemden çıkarak, piyasa ekonomisine geçmeye çalışan Romanya ve Bulgaristan’da özellikle son yıllarda önemli adımlar atıldı.
 
Ancak her iki ülkenin en büyük sorunlarından birisi olan yolsuzlukla mücadelede ise henüz önemli bir ilerleme sağlanamadı. Tarım sektörü ve adli sistemde de yapısal sorunlar devam ediyor.
 
2000 yılında, AB müzakerelerine başlayan Romanya ve Bulgaristan, müzakereleri iki yıl önce tamamlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35