banner39

Bulgaristan'a ABD Hava Savunma sistemi

ABD'nin Avrupa'da kurmayı planladığı hava savunma sitemi için bu defa da Bulgaristan adresi ortaya çıktı

Arşiv 16.12.2009, 14:29 16.12.2009, 14:29
Bulgaristan'a ABD Hava Savunma sistemi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bulgar gazetesi Sega, NATO bünyesinde kurulması planlanan ABD hava savunma sisteminin 2012 yılında Bulgaristan'a kurulacağını iddia etti.

Gazetenin ismini açıklamadığı üst düzey bir savunma bakanlığı yetkilisine dayandırdığı habere göre, sistem sadece Bulgaristan'da değil, Romanya ve Türkiye'ye de yerleştirilecek. Bulgaristan'a konuşlandırılması düşünülen Patriot füzeleri için, Karadeniz kıyısındaki Şabla şehrinin düşünüldüğü de kaydedildi. Bakanlık yetkilisi 2010 yılında NATO yönetiminin sistemi yerleştirmeği düşündüğü ülkeler ile aktif diyaloga başlayacağını ifade etti.

Bulgar gazetesi, sisteminin ABD kontrolü altında değil, NATO denetiminde olacağını özellikle vurguladı. Rus Gazeta'nın haberine göre de, daha önce ABD'nin NATO daimi temsilcisinin Bulgaristan ve Romanya'da askeri üs kurulacağı, ve buralara hava sistemi yerleştirileceği açıklamaları yaptığını hatırlattı.

Rusya Siyasi Teknolojiler Merkezi başkan yardımcısı Aleksey Makarkin, hava savunma sistemlerinin Balkanlara yerleştirileceği iddialarının uzun bir süredir gündemde olduğunu vurgulayarak, bu projenin Obama yönetiminin öncelikleri arasında olduğunu söyledi. Polonya'ya yerleştirilecek füze sistemi ile ilgili imzalar geçen hafta atılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?