banner15

Bulgaristan'da Amerikan Üsleri

ABD'nin Bulgaristan'da kuracağı üç askeri üste 3 bin dolayında Amerikan askerinin konuşlanabileceği söyleniyor. ABD, geçen Kasım ayında da Romanya'yla benzer bir üs anlaşması imzalamıştı.

Bulgaristan'da Amerikan Üsleri
ABD'nin Bulgaristan'da kuracağı üç askeri üste 3 bin dolayında Amerikan askerinin konuşlanabileceği söyleniyor. ABD, geçen Kasım ayında da Romanya'yla benzer bir üs anlaşması imzalamıştı. Washington'un Bulgaristan'la imzaladığı anlaşmayla Romanya'daki anlaşma arasında büyük benzerlikler var. Anlaşma uyarınca Bezmer ve Graf Ignatievo'daki NATO standartlarına uygun iki büyük hava üssü Amerikan askerlerinin kullanımına açılıyor. Ayrıca Amerikan askerleri Novo Selo'daki eğtim üssünden ve Burgaz limanı yakınlarındaki boşaltma ve depolama tesisinden de yararlanacak.

Bulgaristan ve Romanya, Amerika'nın iki yakın müttefiki. İki ülkenin hem Irak hem de Afganistan'da muharip birlikleri var. ABD'yle varılan üs anlaşmasına Romanya'da kimse ses çıkarmamıştı. Bulgarisitan'da ise anlaşmaya karşı çıkan gruplar, farklı kentlerdeki protesto gösterileri için binlerce kişiyi seferber etti. Bulgaristan'daki üsler, Amerikan birliklerine Karadeniz üzerinden Irak, İran ve Kafkaslar'a kısa yoldan ulaşma imkanı verecek. Yeni üs anlaşmaları, ABD askerlerinin Soğuk Savaş dönemindeki büyük daimi üslerden daha küçük ve daha esnek üslere kaydırılması stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Bulgaristan'a ilk Amerikan askerlerinin önümüzdeki yıl gitmesi bekleniyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48