Bulgaristan'da baş müftülük kavgası büyüyor

Bulgaristan'da baş müftünün görevden alınması üzerine tartışmalar büyüyor.

Bulgaristan'da baş müftülük kavgası büyüyor


Bulgaristan'da mahkeme kararı ile yetkisine son verilen eski baş müftülük ile Nedim Gencev'in başını çektiği yeni baş müftülük arasındaki kavga sürerken iki taraf karşılıklı bildirilerle birbirlerini suçladı.

Mustafa Aliş Hacı'nın, 12 Mayısta Baş Müftülük yetkisinin Yüksek Temyiz Mahkemesi (YTM) tarafından iptal edilmesi üzerine Hacı ve kendisini destekleyen bölge müftüleri bir bildiri yayınlayarak ilgili mahkeme kararının “adaletsiz" olduğunu açıkladılar.

"YTM kakarı ile devletin kabul edilemez bir şekilde dini işlere karışarak, komünist diktatör Todor Jivkov'un seçtiği Nedim Gencev'i müftülüğün başına getirdiğini" belirten Hacı'nın taraftarları, devletten Hacı'yı seçen 1,5 milyon Müslümanın hakları ile oyun oynamamasını talep ettiler.

Bildiride, Gencev ve ortaklarının Bulgaristan Müslümanlarına ait milyonlarca leva para gasp ettiği ve 20 yıldır Müslümanların işlerini sabote ettiği ileri sürüldü.

Nedim Gencev'in imzasını taşıyan ve Bulgaristan Telgraf Ajansı (BTA) tarafından yayınlanan bildiride ise Mustafa Aliş Hacı'nın tüm iddiaları reddedildi. Gencev, Haci ve çevresinin Bulgaristan yasalarına aykırı hareket ederek, Müslüman camaat üzerindeki etkisini hile ile ele geçirdiklerini ve bu adaletsizliğe son verildiğini öne sürdü.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 11:06
banner53
YORUM EKLE

banner39