Bulgaristan'da, İsrail karşıtı yürüyüş yapıldı

Bulgaristan'da düzenlenen yürüyüş ile İsrail'in saldırısını lanetleyen halk, İsraile karşıtı sloganlar attı.

Bulgaristan'da, İsrail karşıtı yürüyüş yapıldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bulgaristan'da yaşayan Müslümanlar, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemiye düzenlediği saldırıya tepki yürüyüş düzenledi. Bulgaristan'daki Filistinliler Derneği tarafından başkent Sofya'da düzenlenen yürüyüş ile İsrail'in saldırısını lanetleyen halk, İsraile karşıtı sloganlar attı.

Yürüyüşe Bulgaristan'da yaşanan Filistinliler, Araplar ve Türkler katıldı. Katılımcılar 'Terör devleti İsrail' ve 'Yaşasın Filistin' şeklinde sloganlar attı.

Ellerinde Filistin, Bulgaristan ve Türkiye bayrakları ile yürüyen katılımcılar taşıdıkları dövizlerde 'İsrail uluslararası hukuku ne zamana kadar ihlal etmeye devam edecek?', 'Gazze ilaçsız' şeklinde pankartlar açtı. Yürüyüşe katılan Türk öğrenciler ise Türkçe olarak 'Siyonis İsrail Gazze'den defol' şekilde sloganlar attı.

Bulgaristan'daki Filistinliler Derneği, yayınladığı deklarasyonda, Gazze'ye yapılan ablukanın derhal kaldırılması ve yardımların Gazze'deki halka ulaştırılması istedi. Ayrıca, tutuklanan kişilerin derhal serbest bırakılması, İsrail'in yaptığı barbarlığın cezalandırılması ve uluslararası bir komisyonun kurulup durumun incelenmesi gibi taleplerde bulundu.

Yürüyüşte Cihan'a konuşan Bulgaristan'daki Filistinliler Derneği Başkanı Abu Kalbayn, "Bu yapılanlar barbarca bir davranıştır. İnsanlar bu yaşananlar karşısında çok öfkeli. İsraillilerin bu şekilde davranacağını hiç kimse beklememişti. İsrail'in bu yaptığı farklı bir terörizm şeklidir. Onlar Filistinlileri terörizmle suçluyor. Ancak onlar bunu devlet olarak yapıyor. Biz bu protestolarımızı isteklerimiz yerine gelinceye kadar sürdüreceğiz. Biz Türkiye'nin Filistin konusundaki tutumuna minnettarız. Bizi Arap ülkelerinden dahi daha fazla destekleyen ülke Türkiye. Bu nedenle Türkiye'nin tutumundan memnunuz." dedi.

 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 07:25
banner53
YORUM EKLE

banner39