Bulgaristan'da üniversite hocaları eylem yaptı

Bulgaristan'ın en eski üniversitelerinden Sveti Kliment Ohridski'nin öğrencileri ve hocaları bütçe kesintilerini protesto etti

Bulgaristan'da üniversite hocaları eylem yaptı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, ülkenin en eski üniversitesi Sveti Kliment Ohridski'nin akademik kadrosu ve öğrencileri, üniversitenin sınırlı bütçesini protesto etmek için bir gösteri düzenledi.

Protestoda konuşan Rektör Prof. Dr. İvan İlçev, "ülkede bir askerin bir üniversite asistanından daha yüksek maaş almasının kabul edilemez bir durum olduğunu" söyledi.

İlçev, "Orduda görev yapan sıradan erin aldığı maaş 628 leva (314 Avro), oysa bir üniversite asistanının aldığı maaş 550 leva (275 Avro)" diye konuştu.

sfyaakademisyenlerprotesto.jpg

Komünizm sonrasındaki 20 yılda akademik çevrelerin ülkeyi kökten değiştirdiklerini belirten İlçev, Maliye Bakanı Simeon Dyankov'u ima ederek "O zamanlar yurt dışına kaçıp bugün ülkeye yeni dönenler, şimdi kalkıp bize akıl öğretmeye çalışıyorlar" dedi.

Rektör İlçev, Sofya Üniversitesi'nin verdiği eğitim kalitesi bakımından Avrupa üniversiteleri arasında 282. sırada yer aldığını ve ilk 800 üniversitenin arasında başka bir Bulgar üniversitesinin bulunmadığını vurguladı.

Gösteriye katılanlar "ülkenin geleceği olan üniversite öğrencilerinin gereksiz toplumsal yük olarak görülerek adeta çöpe atıldıklarını" ifade etti.

Bu arada Başbakan Boyko Borisov, üniversitelilerin protestosu üzerine yaptığı açıklamada, tüm ülkenin krizde olduğunu ve kimsenin büyük bir beklenti içinde olmaması gerektiğini savundu. Eğitim Bakanı Sergey İgnatov ise sorunların üniversite yönetiminden kaynaklandığını öne sürdü, "kriz ortamında kimse hükümetten şifa beklemesin" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 07:16
banner53
YORUM EKLE

banner39