banner39

Bulgaristan'la Türkçe krizi kapıda

Bulgaristan hükümeti, devlet televizyonunda yapılan Türkçe yayınını referanduma götürüyor...

Arşiv 15.12.2009, 18:05 16.12.2009, 06:56
Bulgaristan'la Türkçe krizi kapıda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Borissov ve iktidardaki GERB partisi devlet televizyonundaki Türkçe haber özetleriyle ilgili referandum yapılması önerisine destek verdi. Borrisov, Irkçı Ataka partisi lideri Volen Siderov'la ortak basın toplantısı düzenledi.

Siderov, Türkçe yayınların referanduma götürülmesi için gereken 48 milletvekilinin imzasını tamamladıklarını söyledi. Ataka partisinin parlamentoda 21 üyesi bulunuyor. Referanduma destek veren iktidardaki GERB partisinin ise 116 vekil ile temsil ediliyor. Ataka lideri, Başbakan Borissov'un da referandum fikrine destek verdiğini dile getirdi.

Borissov ise bu tartışmanın referandumla çözülmesinin en demokratik yol olduğunu savundu. Bulgaristan Başbakanı, bu şekilde konunun siyasi gerginliğe neden olmasının önüne geçileceğini söyledi.

BNT'de Türkçe haber bültenlerinin kaldırılması için beş yıl önce kampanya başlatan Siderov, "Bulgaristan'ın resmi dili Bulgarcadır. Devlet televizyonunda Türkçe'ye yer yok." görüşünü savunuyor. Ülkedeki diğer marjinal gruplar da Türkçe yayınlar aleyhine yaptıkları eylemlerle gündeme gelmişti.

Tartışmaya neden olan Türkçe haber özetleri her gün sadece 10 dakika sürüyor.

banner53
Yorumlar (1)
osman 12 yıl önce
Bütün Vatndaslara seslenis!!
Varmisiniz Bundan Sonra Bulgaristani dolanmaya??? Gerekirse, gemiyle gidelim, bir seson kimseden rüsvet alamayinca ne yaparlar acaba?
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?