Burası lüks otel değil, cezaevi!

Norveç'te en tehlikeli mahkumlar için 22 milyon dolara inşa edilen cezaevi lüks otellerinden farksız.

Burası lüks otel değil, cezaevi!


Norveç'te 22 milyon dolara inşa edilen bir cezaevi lüks otelleri aratmıyor. Yapımı 10 yıl süren Halden Cezaevi, 252 mahkumu barındıracak.

 

En tehlikeli suçlulardan oluşacak olan cezaevi sakinlerinin özel hücrelerinde mini buzdolabı, plazma TV, özel banyo ve daha fazla günışığı alması için tasarlanmış demir parmaklıkları olmayan pencereler olacak.

 

Her 12 ila 15 hücre için lüks mutfakların yanı sıra IKEA tarzı kanepe ve kahve masaları bulunan cezaevinde spor salonu, müzik stüdyosu ve lüks bir kütüphane bile var.

 

Mimar Hans Henrik Hoilund, Halden'de ülkenin en tehlikeli suçlularının kalacağını teslim ederken, cezaevnini tasarımının mahkumları rehabilite amaçlı olduğunu savunuyor ve "En önemlisi cezaevinin mümkün olduğunca dış dünyaya benzemesi. Kurumsal bir his vermemesi için, dış cephelerde betonarme yerine tuğla, galvanize çelik ve karaçam kullanıldı ve hapisliğin bariz bir sembolü olan 6 metre yüksekliğindeki güvenlik duvarı bitkilerle kaplandı" diyor. 

luks-cezaevi.jpg

Norveç'in Bansky tarzı sanatçısı Dolk da, cezaevi duvarına ayağına bağlanmış zincirin ucundaki topla gülle atar gibi poz veren bir mahkum resmetti.

 

Halden kapılarını geçen ay resmen açtı ve ilk mahkum grubu cezaevine yerleştirildi.

 

Cezaevi müdürü Are Hoidal, hiçbir kaçma girişimi olmadığını söylüyor ve "Norveç cezaevi sisteminde insan haklarına odaklanma ve saygı temeldir. Bu cezaevinde herhangi bir anormallik görmüyoruz" diyor.

 

Cezaevinde ayrıca iki odalı evi andıran bir mekan da bulunuyor. Burası mahkumların ailelerinin ziyaretçilerini ağırlaması için tasarlanmış.

 

Norveç'te suç oranları oldukça düşük. Serbest kalan mahkumların sadece yüzde 20'si cezaevine geri dönüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 04:45
banner53
YORUM EKLE

banner39