banner15

Burka, 'Fransız kimliğinin özü' tartışması!

Fransa'da başörtüsü tartışmaları, sömürge tarihi ve milli kimlik konularını da kapsayan bir sorunun görünür yüzü...

Burka, 'Fransız kimliğinin özü' tartışması!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

2004 yılında okullarda başörtüsünü yasaklayarak Avrupa'da din özgürlüğü tartışmalarını başlatan Fransa, şimdi de burka ve haşema yasaklarıyla gündemde..

Türkiye'ye çoğunlukla 'İslam düşmanlığı' olarak yansımasına rağmen, Fransa liderliğinde tüm Avrupa'da yaşanan benzer tartışmalar sadece bununla sınırlı değil.

Göçmen nüfusunun çoğunluğunu 'ana kıtaya' dönen eski sömürgelerinden gelenlerin oluşturduğu Fransa, ülkede 'görünür' olan İslam üzerinden bir yandan da kendi tarihiyle yüzleşiyor, kimliğini arıyor.

Yaşanan son burka tartışmaları ışığında Fransa'daki bu 'içselleştirme sancısını' analiz eden Symi Rom-Rymer'in dediği gibi: "Bu bir Fransız meselesi ve Fransız kimliğinin özünü tartışmaya açmakta."

Fransız devriminin dayandığı 'eşitlik ve kardeşlik' ilkeleri ile 'laiklik ve milli kimlik' arasında süren gerilim, doğup büyüdükleri ülkede asla Fransız olarak nitelenmeyen göçmen gençliğin yaşadığı sıkıntılar ve aşağılanma ile büyüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, 'radikalleşen ya da terör gruplarına katılan' Avrupalı ve ABDli müslüman gençlerin çoğunun, yaşadıkları toplumda "kabul görmedikleri ve aşağılandıkları" duygusuyla hareket ettiğini gösteriyor.

Tüm bu karmaşık sorunları kadınların kıyafetlerine getirilen yasak üzerinden çözmeye çalışan Fransa'nın tutumunu eleştiren Rom-Rymer, Türkiye için de geçerli olabilecek saptamalarda bulunuyor.

Symi Rom-Rymer'in analizini okumak için TIKLAYIN..

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 13:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35