Burka yasağı Alman Anayasa'sına aykırı

Almanya'nın Hessen Eyaleti Adalet ve Uyum Bakanı Hahn, genel bir burka yasağının Alman Anayasa'sına aykırı olacağına söyledi.

Burka yasağı Alman Anayasa'sına aykırı

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Hessen Eyaleti Adalet ve Uyum Bakanı Jörg-Uwe Hahn, Almanya’da da peçeli çarşafın yasaklanma talebine karşılık, ‘Genel bir burka yasağı anayasal hukuk bakımınından yüksek derecede problemli.’ dedi.

Bakan Hahn, özellikle Alman Anayasa’sının dördüncü maddesindeki 1. ve 2. paragraflarında yeralan ‘Din özgürlüğü’ne, genel kişisel hakları içeren ikinci maddesindeki 1. paragrafa ve insan haklarını içeren sekizinci ve dokuzuncu maddelere dikkat çekti. Otomatik olarak burka giymenin zorlama sonucu olduğunu söylemenin yanlış olduğunu belirten Hahn, daha çok Müslüman bayanların dini inançlarından dolayı kendi istekleri ile bu örtüyü giydiklerini ifade etti. Hahn, Müslüman bayanlar burka taşımaya mecbur ediliyor diyerek kamusal alanda yasaklanmasının hem din özgürlüğünü hem de şahsi hakları ihlal anlamına geleceğini kaydetti.

Ayrıca Hessen Eyaleti Adalet ve Uyum Bakanı Hahn, Müslüman bayanların burka giymeye mecbur tutulduğunda, zorlayan kişinin cezalandırılabileceği genel bir kanunun varolduğunu, ortada görünen ilave bir düzenlemeye ihtiyacın bulunmadığını söyledi.

Bakan Hahn, burka yasağının mantıken de gereksiz olduğunu, zira böyle bir yasağın, bu şekilde örtünen Müslüman bayanları kamusal ortamdan uzaklaştırmaktan başka hiçbir işe yaramayacağını, uyum politikasıyla bunun tam tersini amaçladıklarını belirtti. Müslüman bayanların bu şekilde örtüleriyle de olsa kamusal alanda toplumla açık bir şekilde münasebetlerinin olmasını istediklerini ifade den Hahn, burka yasağının gündemlerinde olmadığını söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 07:54
banner53
YORUM EKLE

banner39