banner15

Bürokratları yakan Etik kurulu

Kaymakama kınama cezası veren Etik Kurul'nda, eski Bakan, Vali, Büyükelçi, Müsteşar ve hakimler var.

Bürokratları yakan Etik kurulu

 

Bursa Mustafakemalpaşa Kaymakamını kınayan, daha önce de Uşak Sivaslı Kaymakamının, dansözlü veda gecesini etik bulmayan Başbakanlık Etik Kurulu, bürokratların korkulu rüyası oldu.

 

“Kamuda etik kültürünü yerleştirmek üzere çalışmalar yapmak’’ amacıyla oluşturulan kurula, posta veya elektronik posta yoluyla her gün çok sayıda başvuru yapılıyor. Kurul kamu görevlilerinin etik davranış ilkelerine aykırı davrandığına karar verilirse, bu karar Resmi Gazete’de yayınlanıyor. Etik Kurul, Cumhurbaşkanı, TBMM üyeleri, Bakanlar Kurulu üyeleri, TSK ile yargı mensupları ve üniversiteler dışındaki tüm kamu kurum ve kuruluş çalışanları için inceleme yapabiliyor.

 

BÜROKRATLARA ETİK DERSİ

 

Etik Kurul geçen yıl 517 başvurudan 183’ü hakkında işlem yaptı. Kurulun incelemeye aldığı bürokratlar arasında kaymakamlar, genel müdürler ve belediye başkanları da yer aldı.

 

Kurul bir süre önce de iki çocuğunu erken emekli olabilsinler diye bir matbaada çalışıyor gösteren SGK Başkan yardımcısı Veysel Uyar’ı kınamış ve Uyar daha sonra da görevden alınmıştı. Karşısına aday olarak çıkan bir belediye bürokratını ‘’Bodrum katındaki izbe bir odaya süren’’ Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in de “Etik dışı davranışta bulunduğunu” belirlenmişti.

 

Denizli Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi’nin, düğün, nişan gibi törenlerde hediye olarak takılmak üzere bütçeden altın alması da başını ağrıttı. Kurul, bu davranışı da etik kurallara aykırı buldu. Temizlik firmasının bazı elemanlarını mesai saatleri içerisinde evine gönderip temizlik yaptırdığı belirtilen Enerji Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürü Erdal Gülderen de kuruldan kınama aldı.

 

İŞTE O KURUL

 

Etik Kurul, Başbakanlık Yeni Bina’da faaliyetlerini sürdürüyor. Bakanlar Kurulu tarafından atanan 11 üyeden oluşan kurulun başkanlığını, Sakarya Üniversitesi İİBF eski Dekanlarından Bilal Eryılmaz yapıyor.

 

Kurulda, İçişleri eski Bakanı Teoman Ünüsan, AKP’li Erzincan eski Belediye başkanı Talip Kaban, Emekli Yargıtay üyesi Aydın Özkul, Emekli Sayıştay üyesi Erdoğan Kesim, Emekli Danıştay üyesi Selçuk Hondu, İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Metin İlyas Aksoy, Eski Vali Muharrem Göktayoğlu, Emekli Büyükelçi Filiz Dinçmen, Prof. Salih Aynural ve özel sektör temsilcisi Gülsüm Azeri, görev yapıyor.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 23:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48