banner39

Bursa'da göçük: 19 işçi hayatını kaybetti

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Devecikonağı köyünde göçük altında kalan 19 işçi hayatını kaybetti.

Arşiv 11.12.2009, 02:02 11.12.2009, 09:41
Bursa'da göçük: 19 işçi hayatını kaybetti


Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Deveci köyündeki maden ocağında grizu patlaması sonrasında göçük meydana geldi. Göçük sonucu 19 işçi hayatını kaybederken, 4 işçi de sağ olarak kurtarıldı.

Akşam saat 20.00 sularında meydana gelen grizu patlaması ve ardından meydana gelen göçük sonrası işçiler mahsur kaldı.

Yaklaşık 5.5 saat süren bekleyişin ardından kötü haber CHP'nin Bursa Milletvekili Abdullah Özer'den geldi: '19 işçi hayatını kaybetti....'

Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'ndeki Bükköy Madencilik ve Turizm Anonim Şirketi'ne ait kömür ocağında gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamadan sonra olay yerine gelerek incelemede bulunan ve kurtarma çalışmalarını izleyen CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, göçük altında kaldığını açıkladığı 19 kişinin yaşamını yitirdiği söyledi. Özer, yaşanan bilgi karmaşası nedeniyle il yöneticilerini de eliştirirken, Zonguldak'tan beklenen ekibin de hava muhalefeti nedeniyle saatlerce beklediğini belirterek, "Artık yola çıkmalarına gerek yok" dedi.

Ancak, CHP Milletvekili Özer'in saat 01.30 sıralarında yaptığı bu açıklama, resmi kaynaklardan doğrulanmadı.

"KURTARMA EKİBİ HALA ZONGULDAK'TA"
"Zonguldak'tan çıkacak ekibin halen helikopter beklediği söylendi bana. Burada saatlerdir insanlar çalışıyor ama...

Şu an net olan, 19 işçisinin hayatını kaybetmiş olması. Türkiye'nin başı sağolsun."

6 saat sonra bölgeye ulaşan Zonguldak'tan yola çıkan ekip kurtarma çalışmalarına başladı. Ancak 19 işçinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Daha önce meydana gelen grizu patlaması sonucu 4 işçinin hayatını kaybettiği ocaktaki patlamadan sonra bölgeye jandarma, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sivil Savunma ve AKUT Bursa Şubesi'nden ekiplerle ambulanslar sevk edildi.

Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut ile Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da olay yerine gelerek bilgi aldı.

Başkan Sadi Kurtulan, yetkilerden alınan ilk bilgilere göre 19 kişinin göçükte mahsur kaldığını ve ocağa ulaşan ilk ekiplerin hemen arama kurtarma çalışması başlattığını bildirdi.

Göçüğün meydana geldiği yerde yoğun gaz kokusu nedeniyle ekiplerin müdahalede güçlük çektiği ve bu nedenle ocağa sürekli hava verildiği bildirildi.

İSİMLER...
Hayatını kaybeden işçilerden bazıları: Ali Kazan, Ertuğrul Demiray, Emirali Turan, Murat Aydın, Ramazan Baştepe, Seyit Ali Akdoğan, İzzet Kaşoğlu, Erol İkiz, Mehmet Akkuş, Mehmet Kuşoğlu, Yusuf Karaca, Murat Hanay ve İmralı Yiğen...

Kaynak: NTV 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?