banner39

Bursa'da Mevlid zamanı

Bursa, Mevlid-i Şerif müellifi Süleyman Çelebi'nin, meşhur eserinin yazılışının 600. yılı münasebetiyle bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Arşiv 10.04.2009, 11:38 16.04.2009, 15:00
Bursa'da Mevlid zamanı

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni 
 
Süleyman Çelebi Merhum'un Bursa Ulucami'de görev yaptığı dönemde kaleme aldığı Mevlid-i Nebevi, 600 yıldır, sadece Mevlid Kandillerinde okunan bir metin değil, sevinçli ve acılı günlerimizde de bizi kuşatan, çoğaltan, huzura erdiren bir edebiyat şaheseri olarak karşımızda durmaktadır.  Mevlid, Türkiye coğrafyasının dışına da sirayet ederek, Rumeli'deki Türk beldelerinde, Kafkaslar'da ve Kuzey Irak'ta okuna gelen mekânlar ötesi bir eserdir.  

Mevlid'in yazılışının 600. yılı münasebeti ve Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla 13-17 Nisan 2009 tarihleri arasında Bursa'da bir dizi etkinlikler düzenleniyor.  

Süleyman Çelebi Merhum'un da Mevlid'i, Kutlu Doğum'u vesile ederek yazdığı malum bir keyfiyet. Bu bakımdan Mevlid'in yazılışının 600. yılı dolayısıyla Süleyman Çelebi'yi, Türkçenin şaheseri olan Vesiletü'n-necât'ını ve bu eserle oluşturduğu geleneği anmak gayesine matuf olarak Diyanet İşleri Başkanlığı, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'yle birlikte  programlar tertip ediyor.

13 Nisan 2009 sabahı Bursa'da Süleyman Çelebi'nin türbesinde başlayacak etkinlikler kapsamında 13-17 Nisan 2009 tarihleri arasında Tayyare Kültür Merkezi Cemal Nadir Sergi Salonu'nda Süleyman Çelebi'nin İzinde adıyla bir karma sergi; müftülük binasında kitap fuarı ve 16-17 Nisan 2009 tarihlerinde Tayyare Kültür Merkezi'nde "Yazılışının 600. Yılında Bir Kutlu Doğum Şaheseri Uluslararası Mevlit Sempozyumu" düzenleniyor.  

16 Nisan 2009 akşamı, Tayyare Kültür Merkezi'nde Mevlithanlar Buluşması ve Tevşih İlahileri Konseri'nde ise Mevlithanlar, farklı dillerden mevlit okuyacak; Sadrettin Özçimi ve İbrahim Benlioğlu gibi değerli sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek konserde, Türkçeden başka, Arnavutça, Boşnakça ve Gürcü dillerinde mevlit kıraat edilecek. 17 Nisan 2009 günü akşamı,  Mevlidin yazıldığı Ulucami'de Mevlit okutulacak. 

16-17 Nisan 2009 günlerinde Türkiye'nin sahalarında uzman bilim adamları, uzmanlık alanlarına göre hazırladıkları bilimsel tebliğleri "Yazılışının 600. Yılında Bir Kutlu Doğum Şaheseri Uluslararası Mevlit Sempozyumu"nda sunma imkanı bulacak. Sempozyum, Mevlid, Hz. Peygamber ve Edebiyatımız, Süleyman Çelebi ve Çevresi, Mevlidin Kaynakları, Mevlid ve Toplumsal Hayatımız, Mevlid ve Osmanlı Coğrafyası, Mevlid ve Musiki Kültürümüz başlıklı altı oturumda ele alınıyor. 

Karma sergi Süleyman Çelebi'nin izinde…

Osmanlı Cihan Devleti'nin payitahtlarından Bursa, Mevlid-i Şerifi'in yazılışının 600'üncü yılı dolayısıyla nadide bir klasik İslam-Türk sanatları sergisini ağırlayacak. 
 

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. 

Sanatkarlar, sergi münasebetiyle hat, tezhip, minyatür, ebru ve naht diliyle Sevgili Peygamberimize (sav) olan sevgilerini arz ederken, birbirinden güzel onlarca eser, yüreğinde İslâm sanatlarına açık kapı bulunanlara görsel ziyafet sunacak. 

Hattat Mahmut Şahin'in öncülüğünde düzenlenen sergiye, hatlarıyla Nurullah Özdem, Abdullah Aydemir, Ceyhun Öydem gibi, kalemi, kıvama erişmiş hattatlar katılıyor. Sergiye, Hattat Mahmut Şahin'in Bursa'da yıllardır emek verdiği Zafer Günel, Şefika Ülker, Sabriye Selçuk, Rümeysa Arslan, Neslihan Duran, İhsan Çağlar, Hüseyin Avni Kabaçalı, Gül Kölük, Elif Yeşilırmak ve Ali Özden gibi icazet talebelerinin de yazıları yer alıyor. 

Sergide arz-ı endam edecek olan talik, celi talik, sülüs, nesih, celi sülüs ve tuğra formlarındaki eserlerin tamamının konusunu Hz. Muhammed Mustafa (sav) teşkil ediyor. Hattatlar ayeti-i kerimelerde, hadisi şeriflerde, kelam-ı kibarlarda ve Mevlid-i Nebevi'de Sevgili Peygamberimizi tavsif eden kelimatı baz alarak, birbirinden güzel eserler ortaya koymuşlar.  

13-17 Nisan tarihlerinde Bursa Teyyare Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan sergide Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin; Uludağ Üniversitesi'nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imzası var. 

13 Nisan Pazartesi günü saat 11:00'de Bursalı sanatseverlerin katılımıyla açılacak serginin kurdelesini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu kesecek.  

Sergi hakkında görüştüğümüz yakın dönem talik, sülüs, nesih ve tuğra hat nevilerinin ustalarından Mahmut Mahmut Şahin, serginin amacını "Hat sanatı kelam-ı ilahiye hizmet ediyor. Hattatlar, eski zamanlardan beri güzelin, en güzelin peşinde; mutlak güzelliğin sırrını arıyor. Mevlid-i Şerif'in yazılışının 600'üncü yıldönümü vesilesiyle bizler de hat sanatı diliyle Peygamber Efendimizin hatırasına san'at diliyle hürmet arz etmek için, en güzel eserlerimizi ortaya koymaya çalıştık. En güzel talik hatları, sülüs yazıları yazdık, en güzel gül ebrularını yaptık, en güzel nahtlara imza atmaya gayret ettik. Böylelikle ortaya gül kokulu bir sergi çıktı. Nihai hedefimiz, ilahi güzelliklere ve rızaya kapı aralamaktan ibarettir" cümleleriyle özetliyor.

Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir.

Hattat Mahmut Şahin 
 

Hattat Şahin'in Bursa'da güzel sanatlara, özellikle İslâm sanatlarına artan ilgiye dair görüşleriyse şöyle:  

"Bursa'ya başlı başına bir sanat şehri dense sezadır. Ulucami bir yılın her günü açık olan ilahi bir hat festivali alanı... Bursalılar görerek, yaşayarak., hissederek bir şekilde bu sanatlara sevdalı olmuşlar. Bu onların genlerinde mevcut. Bundan dolayıdır ki her hafta onlarca öğrencilerimize Bab-ı Nun'da bir araya gelip hat meşk ediyoruz. Talebelerimizin arasından Mehmet Raşit Efendi Merhum gibi üstad hattatlar neden çıkmasın? Sanat azim ve sabır işidir. Bir de iltifat lazımdır. Eskilerin, "Marifet iltifata tabidir/Müşterisiz meta zayidir" sözünü de hatırdan çıkarmamak gerekir."  
 

banner53
Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?