banner39

Bursa'da 'Sarkisyan kriterleri'

Bursa'daki maça geleceği artık netleşen Sarkisyan için bir dizi önlem alınıyor

Arşiv 07.10.2009, 08:46 07.10.2009, 08:46
Bursa'da 'Sarkisyan kriterleri'


Bursa'da 14 Ekim'de oynanacak Türkiye Ermenistan milli maçına gelecek olan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarj Serkisyan için olağanüstü önlemler alınıyor.

Cumhurbaşkanı Gül, Bursa'da oynanacak olan Türkiye-Ermenistan milli maçı öncesi Bursa Valisi Şehabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ve beraberindeki heyeti Tarabya Köşkü'nde kabul etti, alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Tüm dünyanın dikkatinin 14 Ekim'de yapılacak olan Türkiye-Ermenistan maçına odaklandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, maçın dostluk havası içinde geçmesi ve iyi bir misafirperverlik gösterilmesinin önemini vurgulayarak herkesi hassas ve sorumlu davranmaya çağırdı.

Toplantıda Yukarı Karabağ'a ilişkin döviz ve pankartların açılmaması, Azerbaycan bayraklarının stada sokulmamaması da alınacak tedbirler arasında yer aldı. Gül'e Bursaspor forması hediye eden Bursa il heyeti de herhangi bir tatsız olay yaşanmaması için herkesin üzerine düşen görevi yerine getireceğini ifade etti.

Öte yandan, Fransız AFP haber ajansına demeç veren Gül, "Geçmişin sorunlarını bugün yaşamaya devam edersek geleceği zehirleriz" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, "Bizim arzumuz, tarihçilerin, uzmanların bu konuya eğilmesi. Ortak tarih komisyonunun varacağı sonuçları kabul etmeye hazırız" dedi.

Azeri bayrağı alınmayacak

Yeni Şafak'ın sorularını cevaplandıran Bursa Valisi Şehabettin Harput, Türk milletinin Azerbaycan ile ilgili hassasiyetinin ve milli duygularının üst seviyede olduğunu hatırlatarak, "Bu hassasiyeti farklı istikametlere çekmek isteyen kitleler olabilir. Bu maç Türkiye-Ermenistan ilişkileri kadar, Azerbaycan'a da olumlu etkileri olacağını gözününde bulundurmalıyız. Bu sebeplerle maça bazılarının Azerbaycan bayrağı ile gelmesine müsade edilmeyeceğini valilik olarak ifade ediyoruz.

Maçta tek bayrak Türk bayrağı, tek pankart Türkiye pankartı olacaktır. Bunun dışındaki bayrak, flama ve sloganlara müsaade edilmeyecek" diye konuştu. Maçın oynanacağı Bursa Atatürk Stadı'nda olağanüstü güvenlik önlemleri alınacak. Tribünlerde çok sayıda sivil polisin görevlendirileceğini belirten Harput, "Seyirciler arasına sızma, slogan atılma ihtimallerine karşı sivil polislerin yerleştirilerek istenmeyen olaylara müdahale ile engel olunması yönünde kararımız var" dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?