banner15

Bursa'da Türk İşaret Dili Kütüphanesi Açıldı

Bursa'da, dünyanın en eski işaret dilleri arasında yer alan Türk işaret diliyle ilgili kütüphane açıldı.

Bursa'da Türk İşaret Dili Kütüphanesi Açıldı

Bursa'da, dünyanın en eski işaret dilleri arasında yer alan Türk işaret diliyle ilgili kütüphane açıldı. Kütüphaneyi kullanan işitme engelliler, tercüman vasıtasıyla bilmedikleri kelimelerin anlamlarını öğrenirken, okuma-yazma bilmeyenler ise işaret diliyle hazırlanan CD'ler vasıtasıyla kitap okumanın ve yeni şeyler öğrenmenin keyfine varıyor.

Kütüphanenin kurucusu ve Bursa Sağır Dilsizler Himaye ve Yardım Derneği Başkanı Recep Şahin yaptığı açıklamada, 5 asrı geçen mazisiyle Türk işaret dilinin, dünyanın en eski işaret dili olduğunu belirtti.

Osmanlı padişahları ve vezirlerinin, yabancı diplomatlar karşısında anlaşılmadan anlaşmak amacıyla işaret dili kullandığını vurgulayan Şahin, şunları söyledi:''Bunu fark eden Fransız diplomatları da işaret diline merak salmışlar ve böylelikle işaret dili, Osmanlı coğrafyasının dışına ilk kez Fransız diplomatları aracılığıyla Avrupa'ya taşınmıştır. Fransız diplomatlardan bunu gören ABD'li diplomatlar da bu dili, Amerika kıtasına taşımıştır.''

OSMANLI COĞRAFYASININ YÜZDE 80'İ AYNI DİLLE ANLAŞIYOR

Sarayın ihtiyaç olarak kullandığı işaret dilinin, zamanla Osmanlı coğrafyasında yaygınlaştığını belirten Şahin, şöyle devam etti:''Günümüzde, Kuzey Afrika, Güney Karadeniz, Balkanlar ve Arap Yarımadası ile Türkiye'deki işitme engellilerin yüzde 80'inin, anlaşabildiğini görüyoruz. Bu dil, hala Osmanlı coğrafyasında erozyona uğramamış. Bu da kullanmış olduğumuz işaret dilinin, ne kadar eski ve tarihsel bir dil olduğunu ortaya çıkarmaktadır''

KİTAP OKUYANA TERCÜMAN, OKUYAMAYANA VİDEO CD

Eğitim almış işitme engellilerin kelime haznesinin oldukça düşük olduğunu, okuma-yazma bilmeyen işitme engellilerin ise işaret dili dışında anlaşıp, öğrenme yollarının bulunmadığına işaret eden Şahin, şunları kaydetti:''Bu gerçekten yola çıkarak, işaret dili kütüphanesi açmaya karar verdik. Buraya gelen işitme engelli, kitap okuduğu sırada anlamadığı bir kelimeyi soruyor, tercümanımız da o kelimenin anlamını izah ediyor. Ama bir kitapta mutlaka işitme engellinin anlamını bilmediği bolca kelime bulunuyor.

Ayrıca yüzlerce sayfadan oluşmuş bir kitabı önce okuyup, sonra özetini çıkarıyoruz. İşaret dili tercümanlarımız kitabın özetini anlatırken, görüntüsünü kaydediyoruz. Daha sonra bu görüntüleri CD'lere yüklüyoruz. Dileyenlere bu CD'leri kopyalayıp, ücretsiz olarak veriyoruz, dileyenler de burada izleyebiliyor.

Tarihsel geçmişine rağmen günümüze kadar herhangi bir işaret dili kütüphanesi kurulmadığına dikkati çeken Şahin, ''Bu kütüphanenin örneği, ne ABD'de ne Avrupa'da ne de ülkemizde var. Bunun ilk uygulaması bizlere nasip oldu ve 2 yıldır sessiz sedasız devam ediyor'' dedi.

KÜTÜPHANENİN GELİŞİMİNDE, YARDIMLARIN ÖNEMİ

Bir iş hanında kurulan kütüphanenin, 70 metrekarelik alana sahip olduğunu ifade eden Şahin, ''Gönül ister ki bunu 500 metrekarelik bir alana taşıyabilelim, kütüphanemizin içinde CD hazırlayabilecek ufak da olsa bir stüdyomuz olsa. Bu hayalimizin gerçekleşmesi, aldığımız yardımlar doğrultusunda hız kazanabilir'' dedi.

Bursa'da işitme engellilere yönelik yatılı bölge okulları bulunduğunu belirten Şahin, bu nedenle özellikle hafta sonları kütüphanenin büyük ölçüde dolu olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : AA

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 06:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin sert
hüseyin sert - 10 yıl Önce

medeniyetler içerisinde islam, islam medeniyetleri içerisinde osmanlı'nın müstesna bir yeri vardır. osmanlının ilk medeniyet merkezi olan bursa'nın daha nice ilklere beşiklik ve başkentlik yapması ve bu çalışmalarda recep şahin ağabeyimizin kişisel gayretlerini gördükçe gururlanıyoruz. sessiz dünyanın (işitme engelliler dünyası) sizler gibi gayretli ve fedakar öncülere ihtiyacı var. recep abi, iyilik yap, denize at.... işitme engellilere hizmet yarışına belki biraz geç katıldınız, ancak hizmetlerde gösterdiğiniz üstün performans ile kısa zamanda öne geçtiniz. ne mutlu hizmette öncülere....
-hizmetleriniz için dolgu malzemesi olmaya hazırım- saygılarımla.

banner39

banner36

banner37

banner35