Bursa'daki maden ocağı tamamen kapatıldı

Bursa Mustafakemalpaşa'da 19 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağı tamamen kapatıldı.

Bursa'daki maden ocağı tamamen kapatıldı

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde geçtiğimiz aralık ayındaki grizu faciasında 19 kişinin hayatını kaybettiği Bükköy Madencilik şirketine ait maden ocağının süresiz olarak kapatıldığı ortaya çıktı. Şubat ayında hazırlanan raporda linyit işletmesinin kapatılmasına gerekçe olarak da eksiklerin giderilmemesi gösterildi.

Bükköy Madencilik Turizm Ticaret AŞ'ye ait maden ocağında 19 kişinin hayatının kaybetmesinin ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocaktaki eksikliklerin tamamlanması için ocağın 6 ay kapatıldığını açıklamıştı. Ardından başlatılan çalışmalar kapsamında Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nun hazırladığı rapor doğrultusunda ocağın "Süresiz kapatılmasına" karar verildi. Karara gerekçe olarak patlama değil daha önce yapılan denetimde tespit edilen eksiklerin giderilmemesi gösterildi. Patlamadan 7 ay önce madeni teftiş eden heyet 10 maddeden oluşan eksiklikleri tespit edip giderilmesi için 6 ay süre tanımıştı. Giderilmeyen eksikliklerin neden olduğu patlamada maden 19 işçiye mezar oldu. 

Mustafakemalpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Bükköy Madencilik Turizm Ticaret AŞ'ye ait kömür ocağında 10 Aralık 2009'da meydana gelen grizu patlaması sonrası göçük altında kalan 19 işçi yaşamını yitirmişti. Olay sonrası 3 farklı bilirkişi heyetinin hazırladığı raporlarda patlamanın yönetmeliklere ve kurallara uyulmamasından kaynaklandığına yer verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından süresiz kapatma kararı verilen madende yaşanan facianın adeta "geliyorum" dediği ortaya çıktı.

Patlamanın yaşandığı yıl haziran ayının başında madene gelen İş Teftiş Kurulu heyeti yaptığı inceleme sonucunda işletmede, gaz ölçümlerinin düzenli yapılmadığı, tahkimatların şartlara uygun olmadığı, işçilerin eğitimsiz olduğu, gaz maskesi kullanılmadığı, havalandırma planının olmadığı gibi eksikleri tespit etti. 10 maddede toplanan eksiklikler için tutanak tutuldu. Tutanakta 132 işçinin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırıldığı belirtilerek, tespit edilen noksan hususların 6 ay sonra yapılacak olan ikinci aşama teftişte giderilmediğinin tespiti halinde işyerine yasal işlem yapılacağı tebliğ edildi. Ancak sürenin dolduğu Kasım ayında ikinci aşama teftiş yapılmadı.

Patlamanın ardından yapılan incelemeler sonrası Şubat ayında hazırlanan raporda şu ifadeye yer verildi. "İş sağlığına ve iş güvenliğine ilişkin noksan hususları yerine getirmeyen işyeri hakkında meydana gelen kazadan da anlaşılacağı üzere 4857 Sayılı Kanun'un 79 madde hükmü uyarınca noksan hususların tamamının giderilmesi ve işçilerin herhangi bir hayati tehlike oluşturmayacak güvenli çalışma ortamı sağlanmasına kadar Bükköy madenciliğe ait yer altı ocağının süresiz kapatılmasına karar verilmiştir." ifadeleri yeraldı.

Raporda, maden ocağının oy birliği ile süresiz kapatılmasına karar verildiği vurgulandı.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 15:22
banner53
YORUM EKLE

banner39