banner15

Bush 235 Milyar dolar Taleb etti

ABD Başkanı Bush'un, Irak ve Afganistan'daki savaş için kongreden 235 milyar dolarlık bütçe talebinde bulunduğu bildirildi.

Bush 235 Milyar dolar Taleb etti

Bush'un, Demokratların kontrolündeki Kongre'ye sunduğu planla birlikte, bütçenin toplam miktarının 2,9 trilyon dolara yükselmesi öngörülüyor.

Tasarıda, ABD ordusu için toplamda 700 milyar dolarlık harcama öngörülürken, bunun sağlık ve eğitim gibi ulusal harcamaları kısıtlayacağı belirtiliyor.

Irak için daha fazla harcama yapılması gerektiği belirtilen taslağa, Demokratların tepki gösterdikleri ve Kongre'de kabul edilmesi durumunda, bugünden 30 Eylül 2008'e kadar yaklaşık 716 milyar doların savunmaya harcanacağı kaydedildi.

Bu miktarın, 235 milyarı sadece Irak ve Afganistan'a ayrılmış durumda. Bush, yaptığı açıklamada, dengeli bir bütçe için uyguladığı formülün, bugün için ülkenin önceliklerini yansıttığını yani ülke topraklarını korumak, terörizmle savaşmak, düşük vergilerle ekonomiyi güçlendirmek gibi amaçları içerdiğini ifade etti.

Senato Bütçe Komitesi Başkanı Demokrat Kent Conrad ise Başkan'ın bütçesinin borç ve "aldatmayla" dolu olduğunu, gerçekle bağı olmadığını ve Amerika'yı yanlış yöne götürmeye devam ettiğini kaydetti. Conrad, bu yönetimin tarihteki en kötü mali dönem rekorunu kırdığını ve bu bütçenin de bunu değiştirecek bir şey içermediğini söyledi.

AA
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35