Bush, babasının etkisini reddetti

ABD Başkanı Bush, 41'inci başkan olan babası Bush'a politika konularında danışmadığını savundu ve "Başkomutan benim" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush, babasının etkisini reddetti

Bush, anne ve babasını iki haftada bir aradığını belirtirken, "Babamla konuşmaya bayılıyorum, ama konuştuğumuz şeyler politika değil baba ile oğul arasındaki şeyler. Washington bazen zorlu bir kent olabilir ve arada bir telefonun öbür ucunda sevgi dolu bir ses duymaktan daha iyi bir şey olamaz. O yüzden anne ve babamı arıyorum" dedi.

Başkan Bush, "Elbette oğulları için endişeleniyorlar. Gazetelere çok fazla ehemmiyet veriyorlar sanıyorum" diye konuştu. ABD Başkanı, gazeteci Bob Woodward'un kitabı "İnkar Devleti"nde baba Bush'un, Irak Savaşı'nın ele alınmasından memnuniyetsiz olduğu yönündeki yorumlarına da katılmadığını belirtti. Politika konularında babasına danışmadığını belirten Bush, "Babam bana aldığım kararlarda güveniyor" dedi.

Bush, Senato'dan onay almasının ardından ABD Savunma Bakanlığı görevine başlaması beklenen Robert Gates'in ataması konusunda ise babasına danıştığını itiraf etti. Irak Savaşı'nın gidişatından ve buna bağlı olarak Cumhuriyetçi Partinin 7 Kasım ABD kongre seçimlerinde aldığı ağır yenilgiden sorumlu görülen ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in yerine geçecek Gates, baba Bush döneminde ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in başkanlığını yapmıştı.

Gates'in atamasında babasına danışan Bush, çarşamba günü de yine babasının yakın adamı olarak bilinen ABD'nin eski Dışişleri Bakanı James Baker'ın başında bulunduğu Irak Çalışma Grubu'nun raporunu alacak. Bugünkü Amerikan yönetiminde babasının ciddi bir etkisi bulunduğu yönündeki yaygın yorumlara ilişkin ise Bush, “Başkomutan benim” yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?