banner39

Bush Barzani'yi Oval Ofis'te Kabul Etti

ABD Başkanı George Bush, ''Kürdistan bölgesel hükümetinin başkanı'' sıfatıyla, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani'yi Beyaz Saray'da ağırladı. Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından Bush ve yerel kıyafetler

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush Barzani'yi Oval Ofis'te Kabul Etti

ABD Başkanı George Bush, "Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı" sıfatıyla Mesud Barzani'yi Beyaz Saray'da kabul etti. Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından Bush ve Kürt kıyafetleri içindeki Barzani basına ortak açıklama yaptı. Bush yaptığı konuşmada, ''Kürdistan bölgesel hükümetinin başkanı Barzani'yi Oval Ofis'te ağırlamak benim için bir onur'' dedi. Barzani'nin Saddam rejimine karşı mücadelesine öven Bush, ''Bugün Barzani bu kıyafetleri giydi, çünkü çok da uzun olmayan bir zaman önce bu kıyafeti giyseydi Saddam Hüseyin'in adamları tarafından kaçırılacak ve sırf bu kıyafeti giydiği için öldürülecekti. Barzani bu kıyafeti burada rahatlıkla giyiyor, çünkü biz özgür bir ülkeyiz. Barzani artık kıyafetini kendi vatanında da giyiyor, çünkü Irak artık özgür'' dedi.
Barzani ile yaptıkları görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Bush şöyle dedi: ''Başkan Barzani, son anayasada çok yardımcıydı. Ben de kendisine, özgür ve demokratik bir Irak için Amerika'nın Irak halkının yanında olacağı konusunda garanti verdim. Başkan'ın, Irak'ın geleceği konusunda çok açık bir vizyonu var. Bu vizyonda, farklı dinler, farklı geçmişler bir arada barış içinde yaşayabilecek.'' Bush'tan sonra konuşan Barzani ise ''Sayın Başkan, Kürdistan halkı ve kendim adına size çok teşekkür ediyorum. Biz özellikle Kürdistan'da ve genel olarak da Irak'ta sizin cesaretiniz ve cesur liderliğinize çok kıymet veriyoruz'' diye konuştu.

Barzani'den Bush'a övgü

Herkesin, Irak'taki gerçekleri gerektiği gibi takdir ettiğini umduğunu söyleyen Barzani, Bush'un cesur kararlarıyla, Irak halkının, halkın kanını döken bir diktatörlük rejiminden kurtulduğunu ileri sürdü. Irak'ta ölen Amerikan askerlerinin ailelerine de başsağlığı dileklerini ileten Barzani, ''Eğer amacımızdan geri adım atarsak ve kararlı olmazsak, teröristler bizim ve sizin kapınıza dayanacak ve bizimle savaşacaklar. Bu nedenle zaferden başka hiçbir şeyi düşünmemeliyiz. Sizin liderliğinizde, ABD ordusu ve halkının desteğiyle, peşmerge kahramanları, genel olarak Irak halkı ve Kürdistan halkıyla hiçbir şüphem yok ki sonunda başarı kazanacağız'' diye konuştu. Barzani, demokrasiye ve var olan sürece karşi olanların bulunduğunu, ancak sayıca az olduklarını, Bush'u ve demokrasiyi destekleyenlerin ise çogunlukta olduğunu kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?