banner15

'Bush bilime müdahale ediyor'

Amerika Birleşik Devletleri'nde aralarında Nobel ödüllü 52 ismin de bulunduğu 10 bin bilim insanı, bilime siyasi müdahalelere son verilmesini istedi.

'Bush bilime müdahale ediyor'

Bilim insanları Bush yönetimini sansürcülükle suçluyor. Bilim insanları Bush yönetimini ''bilimsel verileri siyasi amaçlarla sansürlemekle'' suçladı.

Kampanyanın öncüsü bilim insanı örgütlerine göre, bilimsel verilerin siyasi amaçlarla yanlış yorumlanmasına devam ediliyor.

Kampanya yetkilileri kamusal alandaki bilim yorumlarında küresel ısınmadan cinsel eğitime kadar çeşitli alanlarda sansür ve siyasi müdahaleye onlarca örnek sıralıyor.

Kamu kurumlarında görev yapan bilim insanlarına iklim değişikliği konusunda konuşma yasağı getirilmiş ve bu alanda çalışan kişilere bulgularını önceden belirlenen siyasi kararlara uyarlamaları talimatı verilmiş.

Giderek artan siyasi müdahaleler konusunda ağırlıklı olarak Bush yönetimi suçlanıyor.

Beyaz Saray'ın son yıllarda özellikle Çevre Koruma Dairesi; Gıda ve İlaç İdaresi gibi kamu kurumlarının çalışmalarını sansürlediği bilim insanlarınca dile getirilen suçlamalardan.

Bunda da, cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre'nin bilimsel dürüstlüğü koruma konusunda gönülsüz davranmasının payı olduğunu vurguluyor bilim insanları.

Kampanyanın öncülerinden Michael Halpern, Ocak ayında işbaşı yapacak olan yeni Amerikan Kongresi'nin bilimsel ilerlemeyi korumak için daha etkili bir tavır sergileyecekleri umudunu taşıdıklarının altını çiziyor.

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48