Bush, BM'deki maskesini değiştiriyor

Görev süresi dolan BM Genel Sekreteri Annan'ın yerine Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon resmen aday gösterildi.

Bush, BM'deki maskesini değiştiriyor

BM Güvenlik Konseyi, görev süresi dolan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yerine Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon'u resmen aday gösterdi. Uzlaşmacı kişiliğiyle tanınan Ban Ki-moon'un adaylığının bu hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nca da onaylanması bekleniyor. Onay halinde Güney Kore Dışişleri Bakanı, görev süresi yıl sonunda biten Kofi Annan'ın yerini alıp BM'nin sekizinci genel sekreteri olacak.

Ban Ki-moon göreve aday gösterilmesi sonrası, Konsey'in desteğinin kendisini onurlandırdığını söyledi. Güney Kore Dışişleri Bakanı, Kuzey Kore'nin nükleer programı dahil uluslararası barış ve istikrarı tehdit eden tüm sorunların çözümüne elinden geldiğinde katkıda bulunacağını belirtti.

Ban Ki-moon daha önce de yeni görevinin kesinleşmesi halinde, mümkün olan en kısa sürede Kuzey Kore'ye gitmeyi umduğunu söylemişti. Gözlemciler Ban Ki-moon'un çatışmadan kaçınan uyumlu ve uzlaşmacı kişiliğiyle tanındığını belirtiyor.

Fakat muhabirlere göre Ban'ı öne çıkartan özelliği karizması değil, herkesin kabul edebileceği bir isim olması. Destekleyenler onun gösterişsiz ama kararlı bir kişi olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar verdiği mülakatlarda, Birleşmiş Milletler'in daha az şey vaadedip daha çok iş yapması gerektiğini vurguladı.

Bu seçimi eleştirenler ise dünyanın bu kadar çalkantılı bir değişim döneminden geçtiği sırada Birleşmiş Milletler'in daha güçlü ve karizmatik bir lidere ihtiyaç duyduğunu savunuyorlar.


Katar ve Ürdün arasında kriz

 

Bu arada, BM Genel Sekreterliği seçimleri Katar ve Ürdün arasında karize yol açtı. Katar'ın diğer Arap ülkelerinin aksine desteğini alan Ürdün adayının yerine Güney Kore adayını desteklemesi Ürdün'ün tepkisine neden oldu.

 

Amman, Katar'ı Arapların birliğini bozmakla suçladı. Katar ise Güney Kore adayına verdiği desteğin çok önceden verilmiş bir söz olduğunu ve karşılıklı anlaşmalara dayandığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39