banner39

Bush: Bugünkü konuşmamı bekleyin

ABD Başkanı George Bush, "Şarm el Şeyh'te bugün yapacağım konuşmayı bekleyin" açıklamasında bulundu.

Arşiv 18.05.2008, 12:53 18.05.2008, 12:53
Bush: Bugünkü konuşmamı bekleyin


İsrail Parlamentosu'nda yaptığı konuşma Arap dünyasında büyük tepki çeken ABD Başkanı George Bush, "Şarm el Şeyh'te bugün yapacağım konuşmayı bekleyin." dedi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le birlikte bugün Dünya Ekonomi Forumu'nun açılışını yapacak olan Bush, Filistin sorunu konusunda önemli mesajlar vereceğini söyledi.

Mısır'ın önde gelen gazetesi Ahram'ın haberine göre Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt Bush'un "Şarm El Şeyh'te bugün yapacağım konuşmayı dinlemelisiniz. Filistin sorunu konusunda önemli detaylar açıklayacağım." dediğini açıkladı. Dünkü Bush-Mübarek zirvesinden sonra soruları cevaplandıran Geyt, "Artık bugünü bekleyeceğiz ve ABD'nin yeni planlarını hep birlikte göreceğiz." dedi.

Ortadoğu'ya gerçekleştirdiği 5 günlük ziyaretin ilk durağı İsrail'de ABD'nin İsrail'e bakışı konusunda tarihi mesajlar veren Bush, ABD-İsrail ittifakının kırılamaz olduğunu vurgulamıştı. Bush İsrail'in 60. kuruluş yılı dolayısıyla İsrail Parlamentosu Knesset'teki konuşmasında, "ABD, İsrail'in en yakın müttefiki ve dünyadaki en iyi dostu olmaktan gurur duyar. İsrail'in şu anki nüfusu 7 milyon. Terör ve şeytana karşı durduğunuzda nüfusunuz 307 milyon olacaktır. Çünkü ABD arkanızda." demiş ve bu sözleri dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

Dün Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya gelen Bush bu kez de Filistinlilerin gönlünü kazanmaya çalışmış ve "Filistinlilerin engin potansiyelinin gerçekten boşa harcanması beni derinden yaralıyor. Şans verildiği zaman iyi, akıllı ve kapasiteli olan Filistinliler bir devlet kuracaklardır." ifadelerini kullanmıştı.

Her yıl Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılan Dünya Ekonomi Forumu'na bu yıl 55 ülkeden 1.500 liderin katılması bekleniyor. 'Geleceği Öğrenmek' başlığı altında yapılan toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan temsil ediyor.

Fakat her yıl olduğu gibi, ekonomik konuların masaya yatırılmaya çalışıldığı Dünya Ekonomi Forumu toplantılarının bu yıl da Ortadoğu'daki siyasi olayların gölgesinde geçmesi bekleniyor. Bölgedeki ekonomik gelişmelerin yanı sıra Filistin, Lübnan, Irak, Afganistan, Suriye ve İran gibi konular Forum'un başlıca konularını teşkil ediyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?