banner39

Bush Ciddiyse, Haklara Bağlılığını Göstersin

UAÖ'den raporuna "saçma" diyen Bush'a yanıt: "Sadece Guantanamo değil, ABD'nin Afganistan ve Irak'ta da hukuka aykırı gözaltı merkezleri var. ABD işkence yasağını ihlal ediyor. Soruşturma başlasın, ihlalciler yargı önüne çıkarılsın."

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush Ciddiyse, Haklara Bağlılığını Göstersin
Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), raporuna "saçma" diyen ABD Başkanı George Bush'a yanıt verdi. Örgüt, raporunda ABD'nin Guantanamo'nun yanı sıra, Afganistan ve Irak'ta da gözaltı merkezleri ağına sahip olduğunu, Bush yönetiminin işkence ve kötü muamele yasağını ihlal ettiğini ve bu kaygıları gidermek için bir şey yapmadığını açıkladı.

UAÖ'nün dikkat çektiği ihlaller şunlar:

* ABD Guantanamo'da, insanların gerekçesiz, yargılanmaksızın ve yargı usullerine erişimlerine izin verilmeksizin keyfi olarak tecritte tutulduğu, hiç kimseyle görüştürülmediği bir tecrit hapishanesi yaratmıştır. Geçen yıl Yüksek Mahkeme'nin verdiği karara rağmen, tek bir Guantanamo tutuklusunun bile gözaltında tutulmasının yasallığı, mahkeme tarafından sorgulanmamıştır.

* ABD'nin, Afganistan'dan Irak'a uzanan ve daha bilmediğimiz yerlerde, insanların gizli ya da hiçbir hukuki çerçeveye uymayan koşullarda tutulduğu bir gözaltı merkezleri ağına sahip olduğuna dair kanıtlar artıyor.

* ABD'nin "terörle savaş" sırasındaki sorgu ve gözaltı politika ve uygulamaları, işkence ve kötü muamele mutlak yasağını planlı ve sistematik olarak ihlal etmektedir. ABD gözetimindeki kişiler sorgulanmaları için işkence yapıldığı bilinen ülkelere gönderilmektedir.

UAÖ, Bush'un ve Bush yönetiminin insan haklarına, hukukun üstünlüğüne bağlılığını göstermesi gerektiğini söyleyerek taleplerini sıraladı:

* Tüm gizli ve tecrit gözaltıların sona erdirilmesi,

* Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin gizli yerlerde tutulanlar dahil, tüm tutuklulara kısıtsız erişiminin sağlanması,

* Tüm tutukluların adalete başvurmalarının sağlanması,

* Tüm işkence, kötü muamele, keyfi gözaltı ve "kayıp" iddialarıyla ilgili tam bağımsız bir soruşturma komisyonunun kurulması,

* İnsan hakları ihlalleri yapan ya da yapılmasına izin veren herkesin adalet önüne çıkarılması.

Bush, bir basın toplantısı sırasında UAÖ raporuyla ilgili görüşü sorulduğunda şöyle demişti:

"Uluslararası Af Örgütü'nün raporundan haberim var ve çok saçma. (...) ABD tüm dünyada özgürlüğü savunan bir ülkedir. İnsanlarımız tarafından belli bazı filler yapıldığına dair suçlamalar olduğunda, bunlar şeffaf olarak kapsamlı biçimde soruşturulur." (BİA)

UAÖ'nün Guantanamo'yla ilgili ayrıntılı bilgi veren belgeleri:

*
Guantánamo and beyond: The continuing pursuit of unchecked executive power

* USA: Human dignity denied: Torture and accountability in the 'war on terror'

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?