banner39

Bush giderken gözü arkada kalsın istemiyor

ABD Başkanı Bush, koltuğunu bırakmadan önce Orta Doğu Projesi'ni hayata geçirmeya kararlı görünüyor.

Arşiv 18.05.2008, 09:20 18.05.2008, 12:59
Bush giderken gözü arkada kalsın istemiyor


ABD Başkanı George W. Bush, görevi sona ermeden İsrail-Filistin barış anlaşmasının sağlanmasını bekliyor.

Bush, Ortadoğu turunun son durağı Mısır'ın Kızıldeniz'deki Şarm El Şeyh tatil beldesinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaklaşık 1 saat görüştü.

Görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapan Bush, "İsrail-Filistin anlaşmasının bu yılın sonuna kadar yapılmasını kesinlikle sağlayacağını" söyledi.

Bush, bu anlaşmanın sağlanması konusundaki ısrarının asıl nedeninin Filistin halkını acı çekerken görmekten dolayı çok üzülmesi olduğunu ifade etti.

Lübnan'da Başbakan Fuad Sinyora hükümetini devirmeye çalışan "radikal unsurlarla" ilgili endişeleri Abbas ile paylaştıklarını belirten Başkan Bush, Sinyora hükümetine destek vereceklerini kaydetti.

MÜBAREK VE KARZAİ İLE GÖRÜŞTÜ

Mısır'da yarın başlayacak Dünya Ekonomik Forumu'na katılacak Bush, bugün ayrıca Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile özel görüştü. Beyaz Saray basın sekreteri Dana Perino yaptığı açıklamada, Bush'un Mübarek'ten siyasi tutukluları serbest bırakmasını istediğini söyledi.

Mübarek'e karşı 2005'teki devlet başkanlığı seçimlerine katılan Mısırlı muhalif lider Eyman Nur, usulsüzlük yapmaktan suçlu bulunmuştu.

ABD her defasında Mısır'dan Nur'u serbest bırakmasını istiyor. Bush, bugün ayrıca Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile de özel görüşme yaptı.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?